Rozpocząłeś budowę domu? A może planujesz rozdzielić istniejącą już instalację elektryczną? Już teraz sprawdź, jak wygląda przyłącze energetyczne krok po kroku.
- Przyłącze energetyczne krok po kroku
- Co określają warunki przyłączenia?
- Ile kosztuje przyłączenie energii elektrycznej?
Co należy zrobić, aby przyłączyć swój dom do sieci energetycznej? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć w celu rozpoczęcia całej procedury przyłączenia? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Ile kosztuje przyłączenie do sieci? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury! W niniejszym artykule znajdziesz wszystkie szczegóły.
Przyłącze energetyczne krok po kroku
Jak podłączyć swój dom do energii elektrycznej? W dzisiejszym wpisie omówimy przyłącze energetyczne krok po kroku. Pierwszy etap obejmuje wniosek o przyłącze. Jeśli interesuje Cię Enea wniosek o określenie warunków przyłączenia znajdziesz w Biurze Obsługi Klienta lub na stronie internetowej. Wypełniony dokument możesz przesłać zarówno drogą pocztową, jak i drogą elektroniczną. W pierwszym przypadku należy wysłać wniosek o przyłącze energetyczne do jednostki organizacyjnej, która jest właściwa dla lokalizacji nieruchomości, do której chcesz podłączyć prąd. W drugim przypadku natomiast wymagany jest podpis kwalifikowany. Jeśli nie posiadasz podpisu kwalifikowanego, konieczne jest wydrukowanie wniosku, podpisanie go i zeskanowanie całego dokumentu. Do wniosku należy dołączyć także plan zabudowy oraz dokument, który potwierdza tytuł prawny do korzystania z danej nieruchomości.
Krok drugi to warunki przyłączenia oraz zawarcie umowy z dostawcą prądu. Dopiero po podpisaniu dokumentów i uregulowaniu części opłat, przyłączenie energetyczne zostanie zrealizowane. Po realizacji prac budowlano-montażowych, wykonaniu odbiorczej instalacji, uregulowaniu opłaty, zgłoszeniu gotowości danej instalacji, obiekt zostaje przyłączony do sieci.
Co określają warunki przyłączenia?
Warunki przyłączenia informują o zakresie projektowo-wykonawczych prac, które są niezbędne do tego, aby przyłączyć energię elektryczną do danego obiektu. Wydaje się je głównie osobom zainteresowanym przyłączeniem domu do sieci elektroenergetycznej lub tym, które chcą zwiększyć swoją moc przyłączeniową – na przykład montując dodatkowe odbiorniki. Takie warunki przyłączenia, które otrzymuje się od operatora, z reguły są ważne przez około 2 lata.
Dokument z warunkami przyłączenia otrzymuje się w odpowiedzi na złożony wniosek. Do warunków dołącza się oczywiście projekt umowy.
Ile kosztuje przyłączenie energii elektrycznej?
Stawki opłat za przyłączenie do sieci mogą być różne, w zależności od dostawcy prądu. W przypadku Enea przyłącze kablowe kosztuje aktualnie 47,39 zł/kW netto (58,29 zł/kW brutto), a napowietrzne 13,48 zł/kW netto (16,58 zł/kW brutto). Koszty obejmują przede wszystkim kupno i montaż złącza kablowego z jego obudową oraz wyposażeniem. Stawki te uwzględniają także zakup i montaż układu pomiarowo-rozliczeniowego oraz przelicznikowego zabezpieczenia razem z obudową i wyposażeniem potrzebnym do montażu. Obudowa to oczywiście nic innego, jak specjalna szafka złączowo-pomiarowa, modułowo wspólna dla układu pomiarowo-rozliczeniowego złącza lub oddzielne szafki złączowe i pomiarowe czy szafki pomiarowe.
Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy długość przyłącza przekroczy 200 metrów, za każdy dodatkowy metr naliczane są inne niż wyżej wspomniane stawki. U Enea kwoty sięgają 34,55 zł netto dla przyłącza kablowego oraz 25,52 zł netto dla napowietrznego. Po dodatkowe informacje na temat przyłącza energetycznego warto zgłosić się do specjalisty. Udzieli ich również zakład energetyczny, który może również doradzić w montażu instalacji odbiorczej lub podpowie, jak sprawnie uzyskać świadczenie usług dystrybucji energii. Dzięki temu przyłącze napowietrzne spełni wszystkie oczekiwania klienta.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS