Wśród istotnych wydarzeń w historii Polski jednym z najważniejszych było zawarcie unii lubelskiej 1 lipca 1569 r. Od 2015 r. w rocznicę unii obchodzony jest dzień sejmu polskiego. Ostatnimi czasy instytucja ta nie cieszy się najlepszą reputacją. Wydaje się, że całkiem zasłużenie.
Przed wojną też różnie z tym bywało. Jednym z pretekstów zamachu przeprowadzonego przez Józefa Piłsudskiego była właśnie walka z sejmokracją.
Jednym z posłów, którzy wybierani byli w okręgu płockim, był Mieczysław Niedziałkowski. Urodził się w 1893 r. w Wilnie w polskiej rodzinie o patriotycznych korzeniach. Jego ojciec, w młodości członek Wielkiego Proletariatu, był wiceprezydentem Wilna, a stryj biskupem łucko-żytomierskim. Mieczysław przejął lewicowe poglądy ojca i był jednym z czołowych przedstawicieli Polskiej Partii Socjalistycznej. Do przewrotu majowego związany był z obozem piłsudczykowskim. Popierał koncepcję federacyjną utworzenia bloku państw sprzymierzonych z Polską i oddzielających ją od bolszewickiej Rosji. Był redaktorem m.in. „Robotnika”, organu prasowego PPS.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS