Nie jest tajemnicą to, że pojazdy mechaniczne są bardzo istotnymi elementami ludzkiego życia. To za ich sprawą można znacznie ułatwić sobie pracę, transport osób na krótkich i dalekich dystansach czy też szybkie załatwianie spraw. Auta służą też do przewozu różnych ładunków. Oczywiście należy dbać o swój pojazd, ale nawet w przypadku regularnego serwisowania i kontroli technicznej, mogą pojawić się nagłe awarie, o których warto się czegoś dowiedzieć.
Przykładowe awarie, które mogą się przytrafić w terenie
Oczywiście powodem awarii może być niedbałość kierowcy lub źle dobrana technika jazdy. Kolejna przyczyna to ukryta usterka, która po pewnym czasie przeradza się w poważną awarię. Poniżej znajdują się trzy najpopularniejsze typy nagłych awarii zgłaszanych operatorom pomocy drogowych.
Uszkodzenie elementów układu hamulcowego
Jeśli chodzi o hamulce to mamy do czynienia z ważnymi elementami, które zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa na trasie. W tym przypadku awarią może być zużycie klocków hamulcowych, tarcz czy też powstanie nieszczelności, w wyniku której wycieka płyn hamulcowy. Dalsza podróż pojazdem bez sprawnych hamulców jest możliwa dzięki użyciu hamulca ręcznego w trybie awaryjnym. Należy jednak stosować tę metodę w ostateczności, tylko po to, aby dojechać do pobliskiego warsztatu lub miejsca, w którym można bezpiecznie poczekać na pomoc.
Awaria sprzęgła samochodowego
Nie od dziś wiadomo, że sprzęgło to element eksploatacyjny, który jest wystawiano na działanie sporych obciążeń. Nieprawidłowe użytkowanie oraz zaniedbany serwis to czynniki, które mogą doprowadzić do pojawienia się awarii. Często również dochodzi do spalenia sprzęgła lub zerwania linki (w przypadku starszych konstrukcji z linkami). Wszystkie awarie sprzęgieł zwykle prowadzą do zatrzymania pojazdu i braku możliwości zmiany przełożeń.
Awaria układu chłodzenia jednostki napędowej
Rzecz jasna, bez prawidłowego chłodzenia nie jest możliwa optymalna praca jednostki napędowej. Silne tarcie oraz różne obciążenia generują wysokie temperatury. W wyniku awarii układu chłodzenia może dojść do przegrzania, a nawet całkowitego zniszczenia silnika, więc istotną kwestią jest jak najszybsza reakcja na objawy takich awarii (kontrolka informująca o nagłym wzroście temperatury, itp.).
Postępowanie w przypadku nagłej awarii na trasie
Oczywiście w takim przypadku na pewno nie jest wskazana panika. W miarę możliwości, trzeba zjechać w bezpieczne miejsce i oznakować pojazd poprzez włączenie świateł awaryjnych i umieszczenie za nim trójkąta ostrzegawczego. Kolejną czynnością jest wezwanie profesjonalnej pomocy drogowej, którą można znaleźć na przykład dzięki stronie https://pomocdrogowa.info. Firmy tego typu zajmują się likwidacją różnych usterek na trasie, a w razie potrzeby holują pojazd do stacjonarnego serwisu lub w inne miejsce wskazane przez klienta.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS