Jesień to czas intensywnych prac ogrodowych, w którym chcemy przygotować nasz ogród na nadchodzące zimne dni. To ostatni moment na zabezpieczenie roślin przed zimą, a także uporządkowanie grządek przydomowego ogródka czy rabatek. Warto też przygotować drewno na opał. Jakie jeszcze prace ogrodowe powinieneś wykonać jesienią i jakie narzędzia ogrodowe będą Ci potrzebne podczas nadchodzących dni? Odpowiemy w naszym artykule.
Przygotowanie roślin do zimy
Jesień, o ile nie jest okresem bogatym w opady deszczu, nie zwalnia nas od dalszego podlewania roślin. Również wtedy należy zapewnić im dostateczną dawkę nawodnienia. Możemy z tego zrezygnować tylko w przypadku dobrze ukorzenionych, dojrzałych roślin.
Rośliny zimozielone również należy intensywnie nawadniać, bo rosną również zimą. Dzięki intensywnemu podlewaniu jesienią zwiększą one swój zapas wody i będą lepiej rosły.
Nawożenie
Pamiętajmy również o nawożeniu roślin. Najlepiej, jeśli będzie to nawóz naturalny. Wokół drzewek można rozsypać obornik, a następnie przekopać glebę. W rozrzuceniu obornika pomoże nam niewielka saperka – praktycznym rozwiązaniem jest saperka składana Cellfast.
W przypadku grządek również możemy zastosować ten sam typ nawozu, ale podobny efekt uzyskamy, jeśli zamiast niego użyjemy fosforowego lub potasowego nawozu mineralnego. Warto również zadbać o trawę, by zwiększyła odporność na mróz. W tym celu najlepiej użyć mieszanki do nawożenia traw – wzmacniającej system korzeniowy. Można uzupełnić go również ziemią kompostową.
Prace porządkowe
Jedną z podstawowych czynności porządkowych, które należy wykonać jesienią, jest rzecz jasna grabienie. Przy pracach związanych z usuwaniem liści i resztek roślin przydadzą Ci się dobre grabie, które przede wszystkim będą wygodne i zapewnią efektywną pracę. Mogą to być zarówno grabie uniwersalne, duże grabie do liści jak i poręczne mniejsze modele o precyzyjniejszym działaniu. W trudniej dostępnych miejscach możesz wykorzystać małe grabki.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Podczas porządkowania grządek i rabatek konieczna może okazać się motyka. Za jej pomocą wypielimy ogródek, a także spulchnimy glebę wraz z rozsypanym nawozem. Motyka ERGO znajdująca się w ofercie sklepu Cellfast jest niezwykle wytrzymała, a także wykonana w taki sposób, by ułatwiać pracę pomiędzy roślinami.
Ważne, by zadbać również o rabaty kwiatowe. Pozostałe resztki roślin mogą stać się siedliskiem bakterii i grzybów, których ciężko będzie się pozbyć.
Przygotowanie trawnika
Trawnik wymaga od nas specjalnego przygotowania na zimową porę, ponieważ zalegające pod śniegiem resztki skoszonej trawy, szyszki czy liście mogą prowadzić do rozwoju pleśni. W usunięciu tych wszystkich jesiennych pozostałości najlepiej sprawdzą się sprężyste grabie metalowe marki Cellfast.
Nawet jesienią, jeśli trawa jeszcze wzrasta, należy ją kosić. Zwykle kosimy ją do połowy października. Pamiętaj jednak, by nie pozostawiać trawy zbyt krótkiej, bo może to spowodować jej zamarznięcie i pozbawić ją dostępu do cennych składników mineralnych, co utrudni rozkwit wiosenną porą. Zbyt długa trawa może natomiast zgnić pod śniegiem.
Pielęgnacja krzewów i drzew
Drzewa i krzewy przycina się zwykle wiosną, ale są i takie, które wymagają podcięcia również jesienią. Przycina się je ze względu na zachowanie ładnego kształtu oraz umożliwienie im bujnego kwitnienia i owocowania.
Jesienną porą przycina się niezbyt wiele roślin. Przycinanie ich uszkadza tkanki, przez co są bardziej narażone na przemarznięcie. Najczęściej przycinamy te drzewa i krzewy, które zostały niedawno posadzone. Dzięki temu rośliny te będą mogły się lepiej rozkrzewić i wydać wiele pięknych pąków. Jest to też zabieg wspomagający ukorzenianie się rośliny. Przycięcie drzewa lub krzewu sprawia, że system korzeniowy rozrasta się zamiast części wystającej nad ziemię.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Aby dobrze przyciąć drzewa i krzewy będzie potrzebny sekator. W ofercie sklepu Cellfast znajdziesz m.in. sekator nożycowy, sekator kowadełkowy, sekator nożycowy prosty, sekator kowadełkowy teleskopowy, sekator kowadełkowy prosty i sekator nożycowy z piłą na wysięgniku.
Jakie krzewy i drzewa przyciąć jesienią?
Tak jak wyżej zostało wspomniane – jesienią nie przycinamy tak wielu drzew i krzewów, jak wiosną. Przede wszystkim dotyczy to nowo zakupionych roślin i dopiero niedawno wysadzonych. Ale przycinać jesienią możemy m.in.:
- Krzewy owocowe, jak: maliny, jeżyny, malinojeżyny, stare krzewy czarnej porzeczki,
- Leszczynę,
- Orzech włoski,
- Lilaki,
- Tawuły,
- Krzewuszki,
- Kaliny,
- Berberysy,
- Głogi.
We wszystkich ogrodowych pracach pomogą przede wszystkim dobrze dobrane narzędzia. Pozwolą nie tylko na prawidłowe i bezpieczne ich wykonanie, ale również sprawią, że praca będzie przebiegała sprawniej i przyjemniej. Warto zawczasu rozplanować poszczególne etapy jesiennych robót i wyposażyć swój warsztat w niezbędne akcesoria.
Artykuł sponsorowany
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS