Kontrola z WUP – Wojewódzkie Urzędy Pracy mają 3 lata na przeprowadzenie kontroli w sprawie dofinansowania wynagrodzeń z FGŚP. Jak przygotować się do kontroli w 5 krokach?
Kontrola z WUP – do kiedy?
Wojewódzkie Urzędy Pracy mają 3 lata na przeprowadzenie końcowej weryfikacji dofinansowania przyznanego przedsiębiorcy z FGŚP. Taki termin może dawać wrażenie, że jest dużo czasu na przygotowanie się do kontroli. To prawda – lepiej jednak zacząć już teraz, gdy dostęp do dokumentów jest łatwy, a wiedzę o wszystkich okolicznościach związanych z ubieganiem się o dofinansowanie mamy „na świeżo”.
Zobacz również:
Przygotowanie do kontroli z WUP – co trzeba sprawdzić?
-
Jak udokumentujesz spadek obrotów?
Warunkiem uzyskania wsparcia jest spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID – 19. Przedsiębiorcy muszą być gotowi, by udowodnić nie tylko faktyczny spadek obrotów w ustawowych limitach, ale również związek między tym kryzysem a epidemią. W przypadku tych firm, które były lub są objęte ograniczeniami w działalności, wykazanie tego związku nie będzie trudne. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw, które nie przerwały działalności, konieczne jest przygotowanie i zachowaniem argumentów wykazujących, że spadek obrotów nie był skutkiem np. sezonowości w działalności, tylko epidemii. Taki związek istnieje przykładowo u dostawców do przedsiębiorstw, których działalność została wstrzymana na podstawie rozporządzeń rządowych.
-
Czy dane wprowadzone do kalkulatora były prawidłowe?
Wysokość dofinansowania zależy od kwoty wynagrodzeń pracowników. Zatem rozliczenie prawidłowości wykorzystania środków będzie możliwe tylko pod warunkiem, że dofinansowanie przyznano w oparciu o prawidłowe dane dotyczące wynagrodzeń pracowników. Warto sprawdzić teraz, czy wszystkie kwoty wprowadzono zgodnie z prawdą i czy nie uwzględniono przypadkiem pracowników, których wynagrodzenie uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek, było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS.
-
Zachowaj porozumienie z reprezentacją załogi
Jednym z warunków wprowadzenia przestoju ekonomicznego i obniżenia wymiaru czasu pracy było zawarcie porozumienia z reprezentacją załogi. Kopię porozumienia należało przesłać właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy. Porozumienie wraz z dowodem przekazania go do PIP należy przechowywać. Trzeba też upewnić się, że dane wprowadzone we wniosku były zgodne z postanowieniami porozumienia, np. co do pracowników objętych przestojem ekonomicznym, okresem jego trwania.
-
Przygotuj dokumenty potwierdzające sposób wydatkowania środków z FGŚP
Kontroli WUP może podlegać zgodność wydatkowania przyznanych środków zgodnie z przeznaczeniem. Środki z FGŚP przeznaczone były na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne. Przepisy nie precyzują, jak należy udowodnić wydatkowanie środków zgodnie z przeznaczeniem, ale można założyć, że potrzebne będą potwierdzenia przelewów oraz listy płac z okresu dofinansowania.
-
Czy utrzymane zostały miejsca pracy?
Pracodawca, który otrzymał dofinansowanie z FGŚP zobowiązany był utrzymać miejsca pracy w okresie korzystania z dofinansowania. Z obowiązku tego wynikał zakaz wypowiadania pracownikom umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników (np. z powodu likwidacji stanowiska pracy). Jeśli w okresie korzystania z dofinansowania pracodawca rozstał się z pracownikiem objętym dofinansowaniem, to w czasie kontroli musi udowodnić, że za zakończeniem stosunku pracy nie stały przyczyny dotyczące pracodawcy. Trzeba więc zachować wszelkie dokumenty, które potwierdzają ten fakt – na przykład wniosek pracownika o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, czy dowody świadczące o naruszeniu obowiązków przez pracownika.
Zobacz również:
Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium: Szkolenie “Rozliczanie i kontrola dofinansowań z FGŚP w ramach Tarczy Antykryzysowej”!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS