Chcesz pójść na zagraniczne studia, albo podjąć pracę w międzynarodowej korporacji? Certyfikat IELTS może okazać się najważniejszą przepustką do przejścia pierwszego sita rekrutacyjnego. Oczywiście kwestia jego otrzymania nie należy do najłatwiejszych, nawet osoby z komunikatywnym językiem angielskim powinny nauczyć się kilku nowych rzeczy przed podejściem do IELTS. Egzamin ten swoim zakresem obejmuje nie tylko kilka zagadnień do rozwiązania na teście, ale też rozumienie ze słuchu, czytanie oraz mówienie.
IELTS – przygotowanie do testu, informacje praktyczne
Oczywiście na wstępie przygotowanie do IELTS wygląda dość skomplikowanie, jednak liczy się sumienność i ciągłe przyswajanie wiedzy. Całość jest też przystosowana do konkretnego profilu jednostki przystępującej do egzaminu. Przyszli studenci powinni wybrać formułę „Academic”, a pracownicy „General Training”. Jest też opcja dla osób chętnych na stałe zamieszkać za granicą, czyli respektowana przez UK Visas and Immigration. Poza tym jest jeszcze najprostsza wersja „Life skills” na poziomach A1 i B1. Żadnej z nich nie należy bagatelizować, sumienne przygotowanie to podstawa. Nierzadko trzeba wykroczyć nieco poza wiedzę typowo szkolną, organizując sobie naukę na własną rękę.
Gdzie szukać pomocy w nauce?
Bardzo dobrym pomysłem jest zainwestowanie w indywidualny tok nauczania. Pomóc może w tym internet, a konkretniej serwis BUKI, agregujący korepetytorów z całego kraju. Wielu z nich wcześniej we własnym zakresie przeszło przygotowanie do IELTS, stąd ich wiedza ma podłoże w pełni praktyczne. Informacji takich można szukać w indywidualnych profilach na stronie, a referencji – w komentarzach i opiniach generowanych przez społeczność serwisu.
Pozostaje jedynie wybór miejsca, w którym można spotkać się na korepetycje. Warszawa jest tu przykładem miasta, w którym grono dostępnych nauczycieli jest najliczniejsze. Jednak można z nimi umówić się za pośrednictwem serwisu zarówno online, jak i osobiście. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć „stołecznego” korepetytora nawet w momencie, gdy samemu mieszka się w drugiej części kraju.
IELTS, egzamin. Jak wygląda?
Przechodząc do zadań praktycznych związanych z samym testem, to garść najważniejszych informacji prezentuje się następująco:
• Test trwa dokładnie 2 godziny i 40 minut, a formalności związane z nim – nawet drugie tyle.
• W trakcie egzaminu nie można mieć przy sobie telefonu, a jedyne potrzebne rzeczy to butelka wody (przezroczysta, bez etykiety) oraz dokument tożsamości użyty przy rejestracji.
• Istnieją dodatkowe zabezpieczenia podczas IELTS – egzamin wymaga zrobienia zdjęcia w trakcie dnia testowego.
• Wyniki są przekazywane poprzez portal kandydata do pięciu dni, a listownie – do trzynastu dni.
• Aktualny koszt to od 730 do 910 zł w zależności od wybranej wersji certyfikatu.
• W Polsce na egzamin trzeba udać się do jednego z miast: Katowice, Kraków, Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Poznań, Rzeszów lub Lublin.
Ponadto całość podzielona jest na cztery sekcje:
• rozumienie ze słuchu,
• czytanie,
• pisanie,
• mówienie.
Można wybrać spośród dwóch opcji: komputerowej i papierowej. Na komputerze wykonuje się wtedy wszystkie zadania, oprócz mówienia (speaking), które trzeba odbyć razem z egzaminatorem.
Czy warto przystąpić do IELTS – przygotowanie, zakres materiału i złożoność całego procesu certyfikacji może skutecznie zniechęcić. Natomiast dysponując ugruntowaną wiedzą, usystematyzowaną np. podczas pracy z korepetytorem, nie ma się czego obawiać. Za to sama obecność zdanego egzaminu w CV może okazać się w przyszłości bardzo cenna, a zainwestowane w naukę pieniądze – zwrócą się wielokrotnie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS