A A+ A++

Na wymarzony urlop czekamy przez niemal cały rok. Statystyki pokazują, że coraz więcej Polaków wybiera wakacje poza granicami kraju, lecz stosunkowo rzadko wybieramy się w naprawdę odległe zakątki świata – najczęściej podróżujemy po krajach unijnych. Pamiętajmy, aby do walizki spakować nie tylko potrzebne ubrania czy rzeczy osobiste, ale również dokumenty, w tym EKUZ.

Co warto wiedzieć o EKUZ?

Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, większość Polaków decyduje się wyrobić kartę EKUZ. Mogą to zrobić osoby, które regularnie opłacają składkę zdrowotną bądź te, które nabyły, na podstawie odrębnych przepisów, prawo do ubezpieczenia. Wniosek o kartę składa się w dowolnym oddziale NFZ bądź też poprzez stronę internetową https://ekuz.com.pl/. Jeśli wybieramy pierwszy sposób, to wszelkie formalności możemy załatwić w jeden dzień, zatem – teoretycznie – nie ma przeszkód, aby udać się po EKUZ nawet dzień przed wyjazdem zagranicę. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż w czasie wakacji obserwuje się natężony ruch w oddziałach NFZ, wynikający właśnie z chęci wyrobienia karty EKUZ. Pamiętajmy, że w jej ramach możemy:

  • korzystać z pomocy medycznej w 27 krajach Unii Europejskiej,

  • być hospitalizowani, jeśli zajdzie taka konieczność.

Kartą EKUZ posiłkujemy się w momencie, gdy dochodzi do zagrożenia utraty zdrowia bądź życia, jednak nie ma ona mocy, jeśli konsultację medyczną możemy odbyć już po przyjeździe do kraju.

Bezpieczne wakacje z EKUZ – sprawdź zakres usług

Podczas urlopu nikt nie planuje wizyty u lekarza ani tym bardziej w szpitalu. Niemniej jednak w życiu zdarzają się różne sytuacje – wystarczy bowiem zwichnąć rękę czy złapać przeziębienie, kiedy to zachodzi konieczność udania się do przychodni. Pamiętajmy, że nie we wszystkich krajach karta EKUZ działa na takich samych zasadach. Jadąc na wakacje na przykład do Czarnogóry, warto dowiedzieć się, kiedy będziemy mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej – informacji można zasięgnąć na stronie internetowej https://ekuz.com.pl/ekuz-w-czarnogorze/. W wielu krajach możemy bezpłatnie udać się do lekarza czy nawet do szpitala, jednak w niektórych będziemy musieli opłacić rachunek we własnym zakresie, natomiast zwrot kosztów uzyskamy dopiero po powrocie do Polski.

EKUZ – dokument, który może pomóc

Z roku na rok coraz mniej osób decyduje się wyrobić kartę EKUZ. Powodem jest fakt, iż większość biur podróży oferuje swoim klientom dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne w ramach wykupionej wycieczki. Nie kosztują one wiele, dlatego tak dużo osób decyduje się na ich opłacenie. Niemniej jednak, posiadają one sporo wyłączeń, czyli sytuacji, w których nie będziemy mogli skorzystać z darmowej pomocy medycznej. Warto więc nie tylko dokładnie czytać warunki, na jakich ubezpieczyciel zapłaci za leczenie, ale również wyrobić kartę EKUZ, która zawsze stanowi dla nas dodatkowe zabezpieczenie. Karta EKUZ jest całkowicie darmowa, a jej wyrobienie zajmuje dosłownie kilka minut (czas spędzony w oddziale NFZ uzależniony jest, oczywiście, od ilości osób oczekujących). 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArkusze pokazowe egzaminu maturalnego – informacja Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Następny artykułZacharowa: Celem Rosji nie jest obalenie rządu w Ukrainie