Najważniejsza zasada, która pozwoli ci uniknąć stresu i chaosu związanego z szykowaniem domu na przyjęcie gości, organizacją wielkanocnego poczęstunku czy koszyczka ze święconką, brzmi: nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Już dziś, na prawie dwa tygodnie przed świętami – usiądź z kartką lub kalendarzem i zrób listę rzeczy, które wydaje ci się, że musisz zrealizować – od zakupu prezentów na Zajączka, przez mycie okien, po pieczenie pasztetu. A potem… wykreśl z niej to, czego nie chcesz robić
AGATA LEGAN
Dobry plan to podstawa każdych przygotowań. Nie chodzi przy tym tylko o to, by rozpisać sobie wszystko dokładnie co do dnia, ale przede wszystkim, aby był on możliwy do zrealizowania i nie kosztował nas zbyt wiele zdrowia i nerwów. To naturalne, że chcielibyśmy podejmować gości w lśniącej czystością jadalni, słuchać zachwytów nad naszym talentem aranżacyjnym i zdolnościami kulinarnymi. Jednocześnie mieć czas dla dzieci, na malowanie pisanek czy zdobienie mazurków, a na dodatek gdzieś z tyłu głowy wewnętrzny głos przypomina nam, że warto by jeszcze pójść do fryzjera czy na manicure. Jeśli jednak zamiast skupiać się na tym, co powinniśmy, w naszym planie umieścimy wyłącznie te rzeczy, na których naprawdę nam zależy, może okazać się, że lista zadań wcale nie jest aż tak długa.
Co z resztą? Możemy z nich zrezygnować (posprzątać oczywiście wypada, ale przecież jeśli nie wytrzemy plam na łazienkowym lustrze, święta i tak się odbędą) lub śmiało zlecić je komuś innemu (mąż może nie tylko umyć okna, poradzi sobie także z trzepaniem dywanów, mieleniem mięsa, zakupami czy prasowaniem obrusu). Nie próbujmy robić wszystkiego sami, bo to nikomu nie służy: nas frustruje, a pozostałych członków rodziny izoluje. Tymczasem właśnie współdziałanie w przedświątecznej krzątaninie to świetna okazja do zacieśniania więzi i tworzenia wartościowych wspomnień.
Kolejność działań
Przygotowania do świąt zaczynamy zwykle od sprzątania. Nie tylko dlatego, że zaproszenie ludzi do czystego domu jest przejawem gościnności. Wielkanoc przypada również na czas wiosennych porządków i – prócz samego nadejścia wiosny, które symbolizuje odrodzenie i nowy początek – stanowi dodatkową motywację do generalnego odświeżenia przestrzeni wokół. O ile z pewnością warto wymyć lodówkę, fugi, klosze lamp, wyprać obrusy czy koce, o tyle wyrzucanie wszystkiego z szaf, odmalowywanie czy przemeblowanie lepiej zostawić na inną okazję – przed świętami tylko nas to niepotrzebnie rozproszy, co więcej, tak dużego przedsięwzięcia możemy w porę nie skończyć. Lepiej poświęcić ten czas na doczyszczenie urządzeń, z których będziemy intensywnie korzystać: piekarnika, mikrofalówki, płyty indukcyjnej, robota kuchennego itp.
Kolejnym krokiem będzie zaplanowanie menu i udanie się na pierwsze zakupy. Jeśli zrobisz je na tydzień-dwa przed świętami, unikniesz kolejek i stresu związanego z tym, że czegoś nie było. Wpisz na listę zakupów produkty, które się nie psują, takie jak sól i inne przyprawy, mąka, cukier, suszone owoce itp., mięsa, które możesz przechować w zamrażarce, a także artykuły niezbędne podczas gotowania, np. papier czy folię do pieczenia, ręczniki kuchenne itp. Wcześniej możesz kupić dekoracje, jeśli akurat ich potrzebujesz, uzupełnić zapas świeczek, posiać rzeżuchę czy wybrać się na spacer po bazie. To również najlepszy czas na fryzjera i wybór odświętnego stroju.
Na pięć dni przed świętami można przygotować zakwas na żur, na cztery dni przed – zamarynować mięsa, na trzy dni przed – upiec pasztet, na dwa dni przed – upiec ciasta, które mogą postać w temperaturze pokojowej, np. makowiec lub mazurek, a także zrobić chrzan i ćwikłę. Tym sposobem nasz plan na Wielką Sobotę powinien obejmować jedynie ostatnie zakupy (to, co musi być świeże: pieczywo, biała kiełbasa, wędliny), wytarcie kurzy, gotowanie żurku i jajek wraz z ich ozdabianiem oraz przygotowanie składników na świeże sałatki. Brzmi wykonalnie, prawda?
Profesjonalne usługi
To żaden wstyd z nich korzystać, niezależnie od tego, czy brakuje ci doby, czy po prostu nie lubisz sprzątać lub nie umiesz gotować. Pamiętaj jednak, że osoby oferujące usługi sprzątające mogą mieć przed świętami bardzo napięte grafiki, dlatego umów się z wyprzedzeniem, ustal konkretne zadania i odpowiedni czas na ich wykonanie (o ile kanapy czy okna umyte tydzień lub dwa dni wcześniej prawdopodobnie nadal będą prezentować się dobrze, o tyle gruntowne czyszczenie łazienek lepiej zamówić na dwa-trzy dni przed wizytą gości).
Z wielkanocnym menu restauracji czy firm cateringowych również możesz się zapoznać już teraz i złożyć zamówienie na wybrane przez siebie potrawy czy przekąski, które zostaną dostarczone do twojego domu lub przygotowane do odbioru np. w Wielki Piątek. Takie oferty obejmują często większość tradycyjnych dań wielkanocnych, ale jeśli twoja mama robi najlepszy żurek, a dziadek jest mistrzem jajecznej sałatki – nie odbieraj im tej przyjemności, zamów za to np. posiłki, których wszyscy chętnie byście spróbowali, a nikt w rodzinie nie potrafi ich zrobić (możecie to między sobą skonsultować). Catering to bardzo wygodne rozwiązanie także wtedy, gdy planowane małe przyjęcie niespodziewanie zamienia się w zlot rodzinny, na który nie byliście przygotowani. W takiej sytuacji warto również pamiętać, że nie trzeba od razu kupować dodatkowych naczyń czy krzeseł, z którymi potem nie będzie co zrobić – lepiej je na te kilka dni wypożyczyć, zapewniając komfort gościom i sobie. Jeśli masz rozwiązaną kwestię przystawek i dań głównych, ale wciąż brakuje ci pomysłu na desery – zerknij, co oferują na święta lokalne piekarnie i cukiernie. Dostępne mazurki, wielkanocne baby czy makowce są nie tylko pyszne, pieczone według tradycyjnych receptur, lecz także pięknie przyozdobione, więc będą efektownie prezentować na stole.
Komfort pracy
Wszystkie zadania będzie łatwiej i przyjemniej wykonać, kiedy zadbasz o komfort pracy. O czym warto pamiętać?
- Zaopatrz się w sprawdzone i skuteczne środki czyszczące oraz gąbki (np. tzw. magiczne do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń) i szczotki, dzięki którym nie spędzisz całego dnia na pucowaniu uciążliwych plam.
- Przygotuj sobie wszystkie niezbędne akcesoria do gotowania – od miksera i foremek przez pędzelki i zaostrzone noże, po miseczki z pokrywkami i inne naczynia do przechowywania, np. próżniowe, które przedłużają świeżość i pozwalają zachować aromat potraw.
- Jeśli zamierzasz gotować i piec samodzielnie, wybierz przepisy o stopniu skomplikowania, który najlepiej odpowiada twoim kulinarnym umiejętnościom. Oceń (realnie!) dostępność potrzebnych składników i zawsze sprawdzaj podany przy recepturze czas, niezbędny na przygotowanie dania.
- Na czas działań na domowym froncie włącz ulubioną stację radiową, podcast, audiobook lub muzykę, która nastroi cię pozytywnie, a także… uchyl lub otwórz (w zależności od temperatury na zewnątrz) okna – przy okazji przewietrzysz dom, który wypełni się pięknym zapachem budzącej się do życia przyrody.
- Rób przerwy na picie wody, ale też np. pysznej kawy lub drinka.
- Na dzień-dwa przed świętami kup świeże kwiaty. Wprowadzą wiosenny klimat, a ponadto doskonale zastąpią świąteczne dekoracje, jeśli czujesz, że ich wybieranie lub wykonywanie to zupełnie nie twoja bajka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS