A A+ A++

Zorganizowana przez Miejski Dom Kultury w Rumi premiera spektaklu pt. „O Witce, co chciała być stolemką” zgromadziła w Strefie Dla Was (dawny Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”) małych i dużych widzów. Muzyczne widowisko dla dzieci przygotował Pomorski Teatr Nobilis, który tworzą: Aga Skawińska, Piotr Lewicki i Ola Lis. Działający przy MDK-u aktorzy przy okazji pracy nad tym spektaklem powrócili do pierwotnej nazwy kolektywu. Przez ostatnie lata wystawiali sztuki pod szyldem Zawodowego Teatru MDK-u Rumia.
 

Bajka „O Witce, co chciała być stolemką” to opowieść o poszukiwaniu wiary w siebie inspirowana kaszubskimi legendami i twórczością m.in. Augustyna Necla, Janusza Mamelskiego oraz Romana Landowskiego. Akcja toczy się w krainie kaszubskich jezior, a bohaterkami są Witka i jej mama, które wędrują w poszukiwaniu lepszego bytu. Podczas odpoczynku nad jednym z jezior Witka znajduje cudowny naszyjnik z różowych muszli. Okazuje się, że artefakt daje nadludzką moc. Niestety znalazczyni nie cieszy się nim długo, ponieważ potwór o imieniu Trella odbiera Witce naszyjnik, a jej mamę porywa. Dziewczynka ucieka i postanawia odszukać białą niedźwiedzicę, która jako jedyna może jej pomóc. Podczas poszukiwań spotyka różne postacie i przeżywa wiele przygód, ale przede wszystkim uczy się wiary w siebie – we własną siłę i rozum, do których użycia nie są potrzebne magiczne amulety.
 

Widownia żywo reagowała na przygody głównej bohaterki, spotykającej na swojej drodze m.in. księżniczkę i diabła. Kluczem do sukcesu tego spektaklu jest piękna muzyka, dopracowana do perfekcji scenografia i scenariusz oparty na kaszubskich legendach.

Okazało się, że spektakl jest nie tyle dla dzieci, ile dla całych rodzin. Kiedy robi się teatr dla dzieci, to trzeba pamiętać, że dzieci przychodzą z dorosłymi i wtedy należy postawić sobie pytanie, czy opiekun ma przysypiać na fotelu obok, czy też się dobrze bawić – podkreśla Ola Lis, aktorka i autorka tekstów piosenek oraz scenariusza.

Przez kilkadziesiąt minut spektaklu mali widzowie mogli poczuć się częścią kaszubskiej krainy i wyprawy po skradziony naszyjnik. Najbardziej podobała się dzieciom postać Witki, ponieważ każdy młody człowiek pragnie przeżyć niesamowitą przygodę, taką jakiej doświadczyła bohaterka.  

Jestem szczęśliwa. Dzieci żywo reagowały, podjęły z nami dialog. Jestem pod wrażeniem tego, jak chłoną wszystko, co dzieje się na scenie. Jestem też wdzięczna naszym partnerom za wsparcie, bo bez nich nie moglibyśmy zrealizować tego spektaklu – przyznaje Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK-u i aktorka Pomorskiego Teatru Nobilis.

Prace nad spektaklem wsparło m.in. Starostwo Powiatowe w Wejherowie. Podczas premiery obecny był wicestarosta, który nie krył zadowolenia z efektu przygotowań rumskich artystów.

Podobała mi się ta bajka. Brakuje takich sztuk, które w lekki sposób pokazują dzieciom Kaszuby. Kultura naszego regionu jest bardzo bogata, jest to język, tradycja, kuchnia, haft, muzyka, ale też baśnie i legendy. Życzę zespołowi Agnieszki Skawińskiej wielu sukcesów, ta kreacja na rzecz kultury kaszubskiej dobrze im wychodzi – mówi Jacek Thiel, wicestarosta powiatu wejherowskiego. – Staramy się wspierać imprezy i działania kulturalne służące mieszkańcom powiatu wejherowskiego, a jeżeli mają charakter regionalny, to tym bardziej – dodaje.

Każde przedstawienie o tej ziemi jest wartością dodaną. To kultura decyduje o nas. Musimy pamiętać o przodkach, skąd się wywodzimy i musimy też patrzeć w przyszłość. Cieszę się, że spektakl jest skierowany do dzieci, bo to z kolei jest przyszłość nas wszystkich – podsumowuje Krzysztof Woźniak, przewodniczący Rady Miejskiej Rumi.

Spektakl został wystawiony na scenie Fundacji Dla Was, przy ul. Pomorskiej 11. Miejski Dom Kultury w Rumi przygotował nowe kotary i kurtynę, które będą wykorzystywane również przy kolejnych wspólnych projektach obu placówek.

Od dłuższego czasu współpracujemy z MDK-iem. Pokazujemy, że razem robi się łatwiej, a korzystają na tym mieszkańcy – mówi Bartłomiej Engelbrecht, prezes Fundacji Dla Was. – Sam spektakl jest oszałamiający, gra świateł i muzyka, sprawiają, że jest to wydarzenie kulturalne na najwyższym poziomie – dodaje.

Twórcy planują kolejne pokazy bajki w ramach „Lekcji z Kulturą” – projektu prowadzonego od kilku lat przez Miejski Dom Kultury w Rumi.


Twórcy spektaklu:

  • Scenariusz, teksty piosenek: Ola Lis;
  • Obsada i twórcy: Aga Skawińska, Ola Lis, Piotr Lewicki;
  • Muzyka: Ignacy Wiśniewski;
  • Kostiumy, scenografia i rękodzieło: Beata Went;
  • Realizacja: Jacek Wojno;
  • Konsultacje reżyserskie: Piotr Srebrowski;
  • Konsultacje wokalne: Krzysztof Brzozowski;
  • Konsultacje literackie: Tomasz Fopke.

Partnerzy:

  • Fundacja dla Was;
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi;
  • Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie odział w Rumi;
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Patronaty honorowe:

  • Gabriela Lisius – starosta powiatu wejherowskiego;
  • Michał Pasieczny – burmistrz Rumi.

Organizator:

  • Miejski Dom Kultury w Rumi.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamieszanie przed festiwalem w Opolu. Zmieszani z błotem artyści zabierają głos. Jest oświadczenie
Następny artykułPolicja Suwałki: Debata Społeczna – Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ!