A A+ A++

Krzyżewo leży w północnej części naszego województwa. Ta niewielka wieś jest jednym z dowodów na to, że Warmia i Mazury to krainy różniące się od siebie przeszłością historyczną i kulturową.

Warmia była regionem katolickim, natomiast Mazury były ewangelickie. Jednym z wyznaczników, które przypominają o tym po dziś dzień, są umiejscowione na terenach warmińskich przydrożne kapliczki. Oczywiście możecie znaleźć podobne budowle w całej Polsce, a nawet poza jej granicami. To jednak na terenach Warmii są tak liczne i niezwykłe.

Udaliśmy się do Krzyżewa, niewielkiej wsi oddalonej o około 6 km od Fromborka. W XVIII i XIX wieku powstały tutaj trzy kapliczki, z których dwie możecie podziwiać do dziś. Te małe przydrożne formy sakralne powstawały jako miejsca kultu dla ubogiej ludności, której nie było stać na budowanie kościołów. Przekazy historyczne podają, że kapliczki powstawały jeszcze wcześniej, ale najstarsza istniejąca w Polsce znajduje się w Dąbrągu w powiecie olsztyńskim i datowana jest na 1601 rok. W Krzyżewie najstarsza pochodzi z 1726 i jest umiejscowiona najbliżej centrum wsi. Murowana z cegły w formie słupa na rzucie kwadratu, podzielona na trzy kondygnacje. W środkowym elemencie stanowiącym niszę zamkniętą łukiem odcinkowym znajduje się firgurka przedstawiająca Maryję. Na zachód od wsi, przy lesie, znaleźć można neogotycką kapliczkę z II połowy XIX wieku. Odróżnia ją od poprzedniej nietypowy dach ozdobiony czterema sterczynami w narożach i zwieńczony metalowym krzyżem na szczycie. Trzecia kapliczka powstała w XIX wieku uległa jakiś czas temu zniszczeniu, uderzył w nią samochód. W galerii możecie zobaczyć cegły, które znajdują się w miejscu, gdzie była wybudowana. Poniżej przedstawiamy fotografię, którą udostępniła nam Pani Karolina Manikowska z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Kapliczki budowane były nie tylko z potrzeby serca, ale również jako forma pokuty. Wierzono również, że tego typu formy chroniły daną wieś przed niebezpieczeństwami takimi jak wojny, czy głód. Te miejsca kultu stanowiły też namiastkę pogańskiej kultury, uważano, że chronią swoją okolicę przed złymi mocami.

Nasza okolica kryje naprawdę niezwykłe sekrety. Możliwość ich odkrycia jest na wyciągnięcie ręki. Tutaj pokazaliśmy wam ruiny gotyckiego kościoła i pozostałości cmentarza w Młynarskiej Woli, a tutaj możecie zobaczyć cmentarz żydowski w Pasłęku.

kk

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzeba było 40 lat żeby pojawił się lek przedłużający życie śmiertelnie chorym na raka płuca
Następny artykułHrubieszowskie ciuchobranie