Publikacja z dnia: 27-10-2023 10:10
Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej, pojawia się dylemat, w jaki sposób odprowadzić zanieczyszczenia.
Dotyczy to wszelkiego typu nieruchomości, ale w szczególności problem dotyka domów jednorodzinnych.
Jednym z rozwiązań jest budowa tradycyjnego szamba, ale obecnie coraz mniej osób decyduje się na ten krok. Co w zamian? Podpowiadamy! Brak możliwości podłączenia się do gminnej kanalizacji dotyka głównie domów, które są ulokowane na terenach wiejskich lub obrzeżach miast. Właściciele takich nieruchomości muszą więc liczyć wyłącznie na siebie i we własnym zakresie zapewnić optymalne warunki do odprowadzania ścieków. Obowiązek ten narzuca bowiem polski ustawodawca, określając jednocześnie uwarunkowania, w jakich powinno się to odbywać.
Jaka jest alternatywa dla szamba?
W ciągu ostatnich dekad najpopularniejszą alternatywą dla sieci kanalizacyjnej były tradycyjne szamba, a więc zamknięte zbiorniki, w których gromadzone są ścieki, a następnie – zazwyczaj raz w miesiącu – następuje ich opróżnienie. Na szczęście, w wielu sytuacjach o wiele lepszym rozwiązaniem jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, która jest instalacją o charakterze przepływowym. Jest to niezwykle nowoczesny, ekologiczny i ekonomiczny mechanizm, który sprawdzi się w niemal każdych warunkach. Koszt użytkowania oczyszczalni jest niewielki i sprowadza się jedynie do wydatków na energię elektryczną, a także opróżnienie zbiornika z resztek osadowych, co należy zrobić raz, maksymalnie dwa razy w roku (cena usługi to 200-300 zł).
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto wiedzieć?
Na jaką oczyszczalnię się zdecydować?
Wszystko zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości finansowych oraz gruntowych. Jeśli stoimy przed wyzwaniem polegającym na wyborze konkretnej oczyszczalni, warto zwrócić się po pomoc do fachowców, którzy zajmują się tym na co dzień. Specjaliści doradzą, które rozwiązanie będzie w danej sytuacji najlepsze, przygotują projekt, opis techniczny oraz rysunki, które są potrzebne do zgłoszenia takiej inwestycji we właściwym urzędzie. Następnie w sposób kompleksowy przeprowadzą montaż całej instalacji, z zachowaniem odległości uregulowanych w polskim prawie. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko przebiegnie tak, jak należy, a przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie nam służyć bez żadnych problemów przez bardzo długi okres.
(artykuł sponsorowany)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS