A A+ A++

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się w naszym kraju niesłabnącym zainteresowaniem i nic w tym dziwnego, ponieważ jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Podejmując decyzję o budowie takiej instalacji warto jednak przyjrzeć się dokładnie poszczególnym rodzajom i przeanalizować, który z nich będzie w danej sytuacji najlepszy. Zobaczmy więc, czym różnią się od siebie oczyszczalnie ekologiczne oraz biologiczne i na którą warto postawić. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym sposobem pozbywania się ścieków z gospodarstwa domowego, oprócz zbiorczej sieci kanalizacyjnej, było tradycyjne szambo. Obecnie ustępuje ono miejsca nowoczesnym przydomowym oczyszczalniom ścieków, które cechuje bardzo wysoka skuteczność. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego rodzaju, ale na szczęście możliwości jest tak wiele, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.


Ekologiczna oczyszczalnia ścieków – o czym dokładnie mowa?

Omawiając sposób działania przydomowych oczyszczalni, nie sposób nie zacząć od jednego z głównych rodzajów, a więc od instalacji ekologicznej. Tego typu system składa się z rur oraz zbiornika, a cechą charakterystyczną jest to, że neutralizacja zanieczyszczeń odbywa się w dwóch oddzielnych miejscach. Proces tlenowy zachodzi bowiem w osadniku gnilnym, beztlenowy z kolei jest przeprowadzany w drenażu rozsączającym. Wadą tego rodzaju oczyszczalni jest to, że nie ma możliwości stałego monitorowania tego, jaki jest poziom skuteczności redukcji nieczystości. Niemożliwe jest też pozyskiwanie oczyszczonej wody np. w celu jej ponownego użycia do podlewania roślin, ponieważ jest ona od razu odprowadzana do gleby.

Biologiczna przydomowa oczyszczalnia – czym się charakteryzuje?

Nieco odmienny model funkcjonowania mają biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków, które nie posiadają drenażu, dzięki czemu nie potrzebują tak wiele miejsca jak warianty ekologiczne. Nieczystości są usuwane kompleksowo w zbiorniku podzielonym na komory – w jednej zachodzą procesy z udziałem bakterii tlenowych, w drugim przy użyciu bakterii beztlenowych. Tak oczyszczone ścieki można następnie wykorzystać m.in. do podlewania roślin, ale też do napełnienia oczka wodnego itd. To wpływa z kolei na większą oszczędność wody, co jest niezwykle korzystne, szczególnie jeśli spojrzymy na to w dłuższej perspektywie.

Którą oczyszczalnię ścieków wybrać?

Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz tego, jakie kryteria są dla nas istotne. Jeśli spojrzymy na to  pod kątem jednorazowego wydatku, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie oczyszczalnia ekologiczna. Jej budowa jest bowiem wielokrotnie tańsza niż postawienie oczyszczalni biologicznej. Z drugiej strony, instalacje ze złożem biologicznym są tańsze w eksploatacji, bardziej wydajne, funkcjonalne, a ponadto sprawdzają się nawet na niewielkiej działce i w trudnych warunkach terenowych.. Warto więc patrzeć na nie jak na długoterminową inwestycję, która zwróci się w przyszłości z nawiązką.

Materiał partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułToaletka z lustrem: perfekcyjne centrum Twojej przestrzeni łazienkowej
Następny artykułW sąsiedztwie Olsztyna Głównego będą straszyły nas pustostany. Jak długo?