A A+ A++

Nie tylko technologia związana ze sztuczną inteligencją ciągle idzie do przodu. Fizyczne rozwiązania także mają się nie najgorzej. Czasy smartfonów z fizyczną klawiaturą (wysuwaną bądź nie) powoli przemijają. Pomimo że zamiast nich mamy choćby haptyczne wibracje, które pozwalają nam bardziej namacalnie poczuć naciskany klawisz, to jednak powstają nowe technologie mogące z czasem je zastąpić. Pewien instytut badawczy z Pittsburgha szykuje jedną z nich.

Future Interfaces Group jest instytutem badawczym z uniwersytetu Carnegie Mellon. Ich najnowsze dzieło może zrewolucjonizować nasze przyszłe korzystanie ze smartfonów.

 Przyciski i ikonki wychodzące wprost z wyświetlacza w smartfonie? Właśnie zaprezentowano działające rozwiązanie [1]

Kraby mogą pomóc naukowcom w stworzeniu tanich akumulatorów w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju

Opracowany wynalazek jest doprawdy niesamowity. Przedstawiony został bowiem wyświetlacz, który potrafi zmieniać kształt pod wpływem wbudowanych pomp elektroosmotycznych (EEOP). Każda z nich jest indywidualnie kontrolowana poprzez zastosowane napięcie i może być uruchamiana podobnie jak piksele na naszym ekranie. W procesie tym płyn zostaje przemieszczony w odpowiednie miejsca za pomocą pól elektrycznych. Odbywa się to za pomocą zjawiska nazywanego elektroosmozą. Dzięki temu z płaskiego wyświetlacza o grubości 1,5-milimetra mogą się niejako “wysunąć się” odpowiednie fragmenty o średnicy od 2 – 10 mm, na wysokość około 0,5 cm. Wszystko dzieje się naprawdę płynnie i szybko, a przeniesienie całej cieczy do wyznaczonych miejsc zajmuje około sekundy. Tworzy to ogromne możliwości, jeśli chodzi o nasze smartfony i nie tylko. Tym bardziej że stworzony system jest przy okazji bardzo kompaktowych rozmiarów.

 Przyciski i ikonki wychodzące wprost z wyświetlacza w smartfonie? Właśnie zaprezentowano działające rozwiązanie [2]

Komputer z grzybów może być alternatywą dla organoidów, ale krzemu raczej nie wyprze

Wypukłe “przyciski” są na tyle mocne, że użytkownik może wchodzić z nimi w interakcje poprzez naciśnięcie któregoś z nich. Mogą w ten sposób zostać zwizualizowane na wyświetlaczu różnego rodzaju wzory, tekstury, cyfry, widgety, emoji, a co ciekawsze nawet animacje. Jest możliwość stworzenia wielu interfejsów. Jako przykład zademonstrowano płaską płytkę, która wyświetlała przycisk przedstawiający włącznik. Po jego wciśnięciu pojawiał się kolejny z ikonką odtwarzania muzyki, z kolei klikając na nią, uruchamiana zostawała ścieżka audio, a jej postęp był widoczny w postaci prostej animacji. Następnie zaprezentowano elastyczny wyświetlacz OLED, na którym można było zauważyć animowane ikony na ekranie startowym, pulsujące powiadomienia czy też wypukłą klawiaturę. Projekt ten może mieć zastosowanie w naprawdę wielu dziedzinach, wspominając choćby o ludziach niewidomych, dla których mogłyby się wyświetlać znaki z alfabetu Braille’a.

 Przyciski i ikonki wychodzące wprost z wyświetlacza w smartfonie? Właśnie zaprezentowano działające rozwiązanie [3]

Źródło: YouTube

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlayStation 5 notuje świetną sprzedaż. Sony potwierdza realizację celu
Następny artykułKontrofensywa Ukrainy coraz bliżej! Reznikow:Jesteśmy gotowi