Dzisiaj, 13 sierpnia (12:40)
Magnolia. Piękna ozdoba naszego ogrodu, która najbardziej spektakularnie wygląda wiosną. Zdarza się jednak, że nadmiernie się rozrasta. O ile wiele drzew czy krzewów można bez problemu przycinać, to u magnolii sprawa nie jest już taka prosta. Jak zatem przycinać magnolie? Kiedy jest to konieczne?
Magnolia występuje dziko w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. W Polsce cieszy się ogromną popularnością, bo jest piękną ozdobą ogrodów. Najbardziej spektakularnie wygląda wiosną – wtedy rozkwita, a jej piękne kwiaty przybierają odcienie różu.
Magnolie po zimie zakwitają jako jedne z pierwszych. Istnieje sporo ich gatunków i odmian, z których część to duże drzewa z okazałymi koronami. Ich wysokość może sięgać nawet do 20-30 m wysokości.
Zobacz również: Jak sadzić magnolie?
Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad, możemy się długo cieszyć ich pięknym widokiem. Zdarza się jednak, że drzewo nadmiernie się rozrasta. Wtedy stajemy przed prawdziwym “dylematem ogrodnika”: jak przycinać magnolie? Tutaj sprawa nie jest taka prosta jak w przypadku innych drzew czy krzewów, które możemy bez problemu przyciąć. Magnolia akurat za tym nie przepada.
Magnolie niezbyt dobrze znoszą cięcie i trudno im się po nim zregenerować. Niewłaściwie przycięte wolniej tworzą nowe pędy i słabiej kwitną. Ważne jest również to, czy roślina pochodzi z sadzonki czy też została uzyskana dzięki szczepieniu. Brak tej wiedzy i niewłaściwe cięcie mogą nawet doprowadzić do zniszczenia całej szlachetnej odmiany – jeśli zetniemy pędy poniżej miejsca szczepienia.
Zobacz również: Magnolia. Warunku uprawy i pielęgnacja
Dlatego też przycinanie magnolii nie jest wskazane. Powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy będzie to już naprawdę konieczne. Do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować i najbezpieczniej, jeś … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS