Zimą otwieranie okna za każdym razem gdy przystępujesz do gotowania nie wchodzi w grę, dlatego warto pomyśleć o okapie. Jeżeli stary model nie daje rady, pomyśl o wymianie. Teraz znajdziesz w sieci wszystko to, co cię interesuje. Wybierz urządzenie, które będzie nie tylko praktyczne, ale również doskonale dopasuje się do stylu kuchni.
Jaki okap pasuje do twojej kuchni
Na rynku królują dwa rodzaje okapów – modele działające w obiegu zamkniętym i otwartym. Okapy otwarte są połączone z przewodem wentylacyjnym, przez który wszystkie zapachy są wysysane i wyrzucane na zewnątrz domu. Okapy zamknięte działają na zasadzie systemu filtrów, które zatrzymują wszystkie tłuszcze, a także oczyszczają powietrze z zapachów, wilgoci i dymu. Różnica cenowa między tymi dwoma modelami jest naprawdę niewielka, dlatego przy zakupie kieruj się przede wszystkim względami praktycznymi.
Największą zaletą okapów zamkniętych jest wygoda i dowolność w montażu, urządzenie nie wymaga podłączenia do otworu wentylacyjnego. Z drugiej strony co jakiś czas warto rozważyć wymianę filtrów, dlatego okap otwarty jest zdecydowanie tańszy w eksploatacji.
Do klasycznej kuchni i wyspy
Okap wybieramy również ze względu na umiejscowienie kuchenki. W klasycznie urządzonych kuchniach, w których przestrzeń do gotowania znajduje się przy ścianie sprawdzą się przede wszystkim model przyścienny. Cechuje go wysoka wydajność, niski koszt i łatwość w montażu. Okapy wyspowe sprawdzą się w nowocześnie urządzonych kuchniach, gdzie blat roboczy i kuchenka znajdują się na środku pomieszczenia. Modele utrzymane w nowoczesnym designie podkreślą styl twojej kuchni i są wyjątkowo wydajne.
Zamontowanie pełnowymiarowego okapu wiąże się z zajęciem sporej przestrzeni nad kuchenką. W dużej kuchni nie stanowi to problemu, gdyż pozostaje jeszcze sporo miejsca na montaż szafek wiszących. Komplikacje rodzą się wtedy, gdy mamy do czynienia z małym mieszkaniem bądź kawalerką z ograniczoną ilością miejsca.
Mała przestrzeń nie oznacza konieczności rezygnacji z okapu. Warto postawić na okap podszafkowy lub szufladowy. Niewielki rozmiar jest rekompensowany przez możliwość wysunięcia dodatkowego panelu, który powiększa powierzchnię zbierającą wilgoć.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS