A A+ A++

To rozwiązanie w Lęborku zostało zastosowane po raz pierwszy. Przy ulicy Olimpijczyków na Osiedlu Sportowa w ramach projektu „Więcej drzew i krzewów – zielony Lębork” powstały ogrody deszczowe. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie stosuje się w miejscach nie posiadających kanalizacji deszczowej. Cztery duże i pięć małych niecek ma zadanie rozsączać wody opadowe zebrane ul. Olimpijczyków. Rozwiązanie to stanowi przykład „miękkiej” inżynierii oraz jest znacznie tańsze niż budowa sieci kanalizacji deszczowej powodującej lokalną suszę.  Ogrody deszczowe na ulicy Olimpijczyków to zagospodarowanie 4243 m2 terenu na odcinku od Pływalni “RAFA” do przejścia podziemnego pod obwodnicą. W ramach zielonej inwestycji wykonano ponad 1000m2 nasadzeń krzewów i bylin oraz posadzono 146 drzew. Na utworzonym ciągu komunikacyjnym zamontowano 17 ławek, 5 koszy na śmieci i tablice informacyjne z nazwami gatunkowymi roślin. Przy doborze roślin zwrócono uwagę na przyciągające owady rośliny kwitnące, takie jak: wiśnia piłkowana, śliwa ozdobna, tulipanowiec, róża okrywowa, hortensja bukietowa, bez lilak, forsycja, krzewuszka czy tawuła.

Miasto na realizację wartego 4 mln 136 tys. zł projektu „Więcej drzew i krzewów – zielony Lębork” pozyskało dofinansowanie  3 mln 516 tys. zł (85% wartości projektu). Celem zielonego projektu była modernizacja i stworzenie nowych miejsc zielonych w mieście. „Zieloną rewolucją” objętych zostało aż 55,8 tys. m2 miasta. Efekty prac ogrodniczych dobrze widać w Parku im. Michalskiego, przy stawach w Parku Chrobrego i „Morskie Oko” przy ul. Lipowej/Gierymskiego, na Osiedlu Czołgistów i Sportowa oraz w tzw. „Mini Parku” przy Konopnickiej. Wszystkie prace projektowe wykonała Pracownia Szpilewicz Architekci z Lęborka, a inwestycje w 11 lokalizacjach zrealizowała firma „Ogród Twoich Marzeń –Teresa Szpilewicz” z Kębłowa Nowowiejskiego. 

O skali projektu realizowanego w 11 rejonach miastach świadczą liczby. Na terenie objętym programem zasadzono 706 drzew, 37.113 krzewów, krzewinek i bylin, a trawą obsiano teren o powierzchni prawie 38 tys. m2. „Zielony Lębork” to także aranżacja terenu, budowa żwirowych lub betonowych ścieżek i alejek oraz postawienie 164 ławek i 53 koszy na śmieci. Nasadzenia roślin bazować będą na gatunkach rodzimych, tworzących dogodne i atrakcyjne warunki dla ptaków, owadów i drobnych ssaków. Pomógł w tym montaż 213 budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy oraz 99 budek dla owadów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUsuwanie rozstępów: dermabrazja czy laser frakcyjny?
Następny artykułRadni pracują nad przyszłorocznym budżetem