Są to grunty prywatne, które nie mają statusu lasu ani parku. Zawsze szkoda drzew usuwanych w przypadku każdej inwestycji czy to prywatnej, czy publicznej, ale nasadzenie zastępcze to i tak dużo lepsze rozwiązanie dla środoiska niż w sytuacja taka jak np. przy ul. Wiolinowej, gdzie potencjalny inwestor osiedla mieszkaniowego usunął dużą liczbę drzew bez możliwości obciążenia go przez miasto opłatami lub nasadzeniami zastępczymi
– o zieleni i nowych zastępczych nasadzeniach w rejonie al. Marszałkowskiej i ul. Makuszyńskiego mówił nam Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta. Faktem jest, że w sąsiedztwie korytarza północnego rozpoczęła się wycinka łącznie blisko 200 drzew:
Dotyczy ona 197 drzew podlegających opłacie, w tym tylko dwóch o obwodzie pnia powyżej 2 m. Za te drzewa została naliczona przez Wydział Ochrony Środowiska opłata w wysokości ponad 560 tys. zł, która jest jednocześnie odroczona na okres 3 lat od dnia upływu terminu na wykonanie nasadzeń zastępczych. Ma pojawić się 487 drzew ozdobnych liściastych. Większe drzewa to więcej młodych drzew nasadzonych w ich następstwie.
Dlatego liczba nowosadzonych roślin będzie ponad dwukrotnie większa niż usuwanych, słyszymy w częstochowskim magistracie. W ten sposób zostanie zagospodarowany teren miejski oraz obok budynków sama działka inwestora:
202 drzewa. Te nadadzenia mają być realizowane do 30 października 2022 roku, ale także na terenie zieleni miejskiej. Tutaj realizacja tych nasadzeń będzie do 30 października obecnego roku i tam pojawi się 285 drzew. Za usunięcie pozostałych mniejszych drzew, samosiejek niepodlegających opłacie, ma pojawić się 4200 m kw powierzchni krzewów ozdobnych, z czego 200 m na terenie objętym inwestycją oraz 4000 na terenach zieleni miejskiej
– kwestie mocno dyskutowanej inwestycji w sąsiedztwie korytarza północnego wyjaśniał rzecznik UM Włodzimierz Tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS