Burmistrz Krasnegostawu Daniel Miciuła rozważa zmianę lokalizacji budowy bloków wielorodzinnych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Zamiast działki na ul. Granicznej stara się zainteresować Krajowy Zasób Nieruchomości terenami przy ul. Borowej. Z kolei „Krasnostawianie” podpowiadają, by powrócić do pierwotnej lokalizacji, czyli gruntów chmielnika.
Gdy miasto ogłosiło, że na zakupionej od powiatu krasnostawskiego działce przy ul. Granicznej zamierza wybudować bloki wielorodzinne w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, właściciele pobliskich domów powiedzieli stanowcze NIE. Argumentowali, że w ostatnim czasie wielu z nich zainwestowało w fotowoltaikę, a budynki zasłonią im dostęp do słońca. Zakłócą również spokój i niekorzystnie wpłyną na komfort życia.
Były już burmistrz miasta Robert Kościuk starał się przekonać mieszkańców, że bloki nie będą dla nich utrapieniem. I choć miasto poszło na ustępstwa, godząc się na ograniczenie liczby kondygnacji z pięciu do trzech, to w dalszym ciągu mieszkańcy niechętnie spoglądali na planowaną inwestycję, która miałaby chociaż w części zaspokoić potrzeby mieszkaniowe w Krasnymstawie.
W kampanii wyborczej mieszkańcy Granicznej bardzo mocno podkreślali swoje niezadowolenie z wybranej lokalizacji. Obecny burmistrz Daniel Miciuła deklarował, że po wyborach, jeśli obejmie urząd, rozważy inną działkę pod budowę bloków.
– Decyzja o ostatecznej lokalizacji jeszcze nie zapadła – mówi włodarz Krasnegostawu. – Z uwagi na kontrowersje, jakie wzbudził ten projekt, musimy dokładnie rozważyć wszystkie opcje. Jestem umówiony na spotkanie z mieszkańcami ulicy Granicznej. Następnie chcę przeprowadzić badanie dotyczące liczby osób zainteresowanych mieszkaniami SIM. Zwróciłem się także do Krajowego Zasobu Nieruchomości z propozycją rozważenia lokalizacji przy ulicy Borowej. Nowe mieszkania są oczywiście w Krasnymstawie potrzebne, chcę jednak, żeby ta inwestycja była przemyślana i zrealizowana z jak najlepiej pojętym interesem mieszkańców.
Od samego początku bardzo mocno Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową wspierają „Krasnostawianie”, którzy wierzą w to, że wybudowane budynki wielorodzinne poprawią sytuację mieszkaniową w mieście, ale również przyciągną nowych mieszkańców z powiatu. – Jako radni „Krasnostawian” byliśmy zaangażowani we wszystkie dotychczasowe działania związane z budową bloków mieszkalnych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – przypomina Marcin Wilkołazki, prezes stowarzyszenia i przewodniczący rady miasta Krasnystaw.
– Od początku wspieraliśmy koncepcję budowy nowego osiedla na części chmielnika przylegającej do os. „Serbinów”, co wydaje się najrozsądniejszą opcją, gdyż byłaby to w pewnym sensie kontynuacja istniejącej zabudowy osiedlowej. To z inicjatywy radnego Kamila Hukiewicza oraz mojej doszło do spotkania z protestującymi mieszkańcami domów jednorodzinnych przy ul. Granicznej, gdy z powodu zablokowania sprzedaży „Chmielnika” przez poprzednie władze powiatowe, projekt budowy bloków został przeniesiony na działkę przy ulicy Granicznej. Radni „Krasnostawian” byli obecni na każdym spotkaniu konsultacyjnym z mieszkańcami związanym z realizacją tej inwestycji.
Jak podkreśla M. Wilkołazki, ze strony mieszkańców padały stwierdzenia, że trzeba ponownie podjąć rozmowy z powiatem i spróbować jednak przenieść lokalizację inwestycji na grunty chmielnika. – Kwietniowe wybory samorządowe zmieniły władzę w powiecie i obecnie powiatem krasnostawskim rządzą osoby, które w poprzedniej kadencji opowiadały się za wykorzystaniem części chmielnika na cele rozwoju budownictwa wielorodzinnego – tłumaczy przewodniczący rady.
– Dlatego my, jako „Krasnostawianie”, uważamy, że miasto powinno powrócić do rozmów z zarządem powiatu i spółką SIM w celu budowy bloków mieszkalnych na gruntach chmielnika. Szukanie lokalizacji znacznie oddalonej od centrum miasta lub daleko od istniejącej osiedlowej zabudowy zwartej niesie za sobą zagrożenie zbyt małym zainteresowaniem ze strony potencjalnych nabywców mieszkań – uważa Wilkołazki. (d)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS