Miesiąc temu, 21 uczniów z Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej, pod opieką czterech opiekunów zakończyło dwutygodniowy wyjazd do Grecji. Był to projekt pn. „Uczniowie z Dąbrowy Białostockiej i Ierapetry w orszaku Apollina”, dofinansowany z Funduszy Europejskich Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), w ramach „Ponadnarodowej Mobilności Uczniów” we współpracy z 1st Lyceum of Ierapetra z Grecji.
– W tego typu projektach chodzi przede wszystkim o to, żeby młodzież mogła realizować program , z którym spotyka się na zajęciach lekcyjnych w zupełnie innej formie. Tworząc ideę projektu skupialiśmy się na tym, aby na zajęcia artystyczne, zajęcia z ceramiki czy z tańca greckiego, spojrzeć z naukowego punktu widzenia trochę inaczej– powiedział Jarosław Budnik, dyrektor Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej.
Dyrektor dodał, iż jedynym minusem takich projektów, jest to, iż Grecy nie mogą później odwiedzić ich szkoły. Jest to tak zwana podróż w jedną stronę, a szkoda bo warto byłoby to dalej rozwijać.
– Dla naszej szkoły to prestiż, ogromna szansa, na poznanie nowych kultur, obyczajów historii. Uczniowie podnoszą poziom znajomości języka angielskiego, co już samo w sobie jest wielkim sukcesem- stwierdził Jarosław Budnik.
Uczniowie część pobytu spędzili w Ierapetrze, na Krecie w szkole i miejscu zamieszkania ich partnerów, a drugą część w Atenach. Czas spędzali na grach i zabawach integracyjnych w grupach projektowych, mających na celu wzajemne poznanie młodzieży greckiej i polskiej. Zwiedzili mnóstwo interesujących miejsc, poznali historię sakralnych zabytków. Uczestniczyli w warsztatach ceramicznych w Gallery of Mr. Athanasiou, a także wcielili się wraz z przyjaciółmi greckimi w odtwórców Happeningu z Talią w roli głównej. Ponadto wzięli udział w quizie o demokracji ateńskiej, przeprowadzonym na platformie Kahoot.
– Wyjazd był najfajniejszą przygodą w naszym życiu. Wiedza, i ten ogrom wrażeń które nam dostarczył jest czymś nieocenionym. Jeżeli jeszcze pojawi się szansa na podobny projekt, na pewno z niej skorzystam – zauważyła Natalia.
Ona i jej koledzy przed wyjazdem uczestniczyli w szeregu zajęć dodatkowych, mających przygotować ich do projektu. Były to zajęcia taneczne, ze śpiewu, teatralne, informatyczne, z ceramiki. Grecka wyprawa pozwoliła im na poznanie całkowicie innej kultury i obyczajów, poznanie szczegółów demokracji ateńskiej, mieli okazje spróbować regionalnych potraw, zwiedzić mnóstwo interesujących miejsc i poznać historię kraju, w sposób zupełnie inny niż ten przedstawiany na zajęciach lekcyjnych.
– Największym plusem całego wyjazdu była poprawa języka angielskiego, obcowanie z nim na co dzień podniosło poziom jego znajomości. Nieoceniony jest również fakt, iż poznaliśmy mnóstwo fantastycznych ludzi w naszym wieku, z którymi nawiązaliśmy bliższe kontakty – skwitowała Oliwia.
Oprac. Sylwia Matuk
Fot. Maciej Białobłocki, Zespół Szkół w Dąbrowie Białostockiej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS