Gdy w wyniku kontroli ZUS podważy zawarte przez przedsiębiorcę umowy o dzieło, wykonawca (przyjmujący zamówienie) zyska argument dla sądu pracy, że faktycznie był pracownikiem. To na nim spoczywa jednak ciężar dowodu.
Art. 22 § 11 kodeksu pracy wskazuje, że zatrudnienie w warunkach odpowiadających stosunkowi pracy jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Ma to zapobiegać omijaniu przepisów prawa pracy i zastępowaniu umowy o pracę innymi formami zatrudnienia, w tym umowami o dzieło, które nie stanowią samodzielnego tytułu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak wprowadzenie rejestru umów o dzieło i nowy obowiązek przedsiębiorców polegający na informowaniu ZUS o tego typu umowach wpłyną na sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy? Czy przedsiębiorca, który uzyska niekorzystne rozstrzygnięcie w sprawie przeciwko ZUS, będzie mógł zwrócić się z roszczeniem regresowym do przyjmującego zamówienie?
Czytaj także:
Rejestr umów o dzieło od 2021 roku
Kosztowna ewidencja
1 stycznia 2021 r. znowelizowana została ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z dodany…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, P … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS