Pewien mężczyzna o inicjałach D. G. odbywał karę pozbawienia wolności 3 lat i 6 miesięcy orzeczoną przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ. W tym czasie skierowano go na obserwację sądowo-psychiatryczną. 26 listopada 2018 roku D. G. został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym w Toruniu. Tamtego dnia około godz. 16 rozmawiał z kimś przez telefon na korytarzu. Po chwili odkręcił śrubę zabezpieczającą klamkę okna. Otworzył okno i po sznurze antenowym przedostał się na dach przybudówki przylegającej do budynku szpitala. Następnie zeskoczył na ziemię i oddalił się.
Oskarżony o samouwolnienie
Znalezienie mężczyzny zajęło policji ponad rok. D. G. został zatrzymany 16 grudnia 2019 roku. Przed toruńskim sądem mężczyzna odpowiadał za bezprawne samouwolnienie. Grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności lub do dwóch lat więzienia.
W toku postępowania sądowego mężczyzna został poddany jednorazowemu badaniu przez biegłych lekarzy psychiatrów, którzy nie stwierdzili u niego objawów choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego, otępienia ani innych głębokich zakłóceń czynności psychicznych. Biegli rozpoznali u oskarżonego zaburzenia osobowości z wyraźnymi cechami osobowości dysocjacyjnej i niestabilnej emocjonalnie. Stwierdzono jednak, iż w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu miał on zachowaną zdolność rozumienia ich znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.
Trzy miesiące pozbawienia wolności
Za samouwolnienie sąd wymierzył D.G. karę trzech miesięcy pozbawienia wolności. – Wymierzona kara jest w tym wypadku dostatecznie dolegliwa i wystarczająca dla osiągnięcia celów kary, zarówno w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa, jak również wpłynie zapobiegawczo i wychowawczo wobec oskarżonego na przyszłość – tłumaczy w uzasadnieniu wyroku sędzia Angelika Kurkiewicz i wyjaśnia, że do okoliczności obciążających sąd zaliczył uprzednią karalność oskarżonego oraz lekceważący stosunek do obowiązujących przepisów.
Wyrok zapadł w Sądzie Rejonowym w Toruniu w kwietniu bieżącego roku. W czerwcu opublikowano go na portalu orzeczeń sądowych. Orzeczenie jest nieprawomocne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS