A A+ A++

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, za którą trzeba sporo zapłacić. Nie każdy może sobie pozwolić na sfinansowanie tak drogiej inwestycji ze zgromadzonych oszczędności na koncie bankowym. W takiej sytuacji warto umówić się na spotkanie z doradcą, który sprawdzi naszą zdolność kredytową. Większość transakcji zakupu nieruchomości jest wciąż finansowana za pomocą kredytu hipotecznego. Na jakich zasadach można dokonać jego przewalutowania?

Kredyt hipoteczny w obcej walucie

Z takiej formy zobowiązania finansowego skorzystało nawet kilkaset tysięcy Polaków. Do niedawna kredyty we frankach szwajcarskich cieszyły się ogromną popularnością wśród kredytobiorców, głównie ze względu na niższe oprocentowanie. Wzrost kursów walutowych CHF w 2015 roku sprawił, że frankowicze znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Mimo regularnego spłacania rat, ich zadłużenie niejednokrotnie przekraczało wartość zakupionej nieruchomości. Korzystny dla frankowiczów wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE zapadł dopiero w 2019 r.

Obecnie kredyt walutowy jest udzielany tylko nielicznym klientom. Banki zaostrzyły kryteria przyznawania pieniędzy na zakup nieruchomości w obcej walucie. Obecnie udzielają kredytów walutowych jedynie osobom, którzy przeważającą część miesięcznych dochodów uzyskują w euro, dolarach, funtach brytyjskich lub frankach szwajcarskich. Aktem prawnym regulującym przyznawanie pożyczki w obcej walucie jest znowelizowana ustawa Prawo bankowe. Z takiej opcji skorzystali już inwestorzy poszukujący mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach. Naprzeciw oczekiwaniom takich osób wychodzą na przykład deweloperzy w Opolu.

Przewalutowanie kredytu hipotecznego

O możliwość skorzystania z takiego rozwiązania powinni się ubiegać zwłaszcza kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie finansowe we frankach. Przewalutowanie kredytu hipotecznego polega na zamianie waluty obcej na złotówki. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytobiorcy przez bank wysokość raty jest pewna, a ryzyko walutowe zniwelowane do minimum. W wielu przypadkach instytucja weryfikuje od nowa zdolność kredytową wnioskodawcy, więc trudno dokładnie przewidzieć jak długo trzeba czekać na decyzję.

Po otrzymaniu zgody na przewalutowanie kredytu, bank poprosi kredytobiorcę o podpisanie aneksu do umowy i uiszczenie odpowiedniej opłaty. Chodzi o prowizję w wysokości od 0,5 do 1,5% wartości zadłużenia. Wiele instytucji finansowych pobiera także opłatę za sporządzenie aneksu do umowy oraz tzw. spread walutowy. Ostateczny koszt przewalutowania kredytu hipotecznego zależy od oferty banku. Dopiero po zaakceptowaniu wszystkich warunków, kredytobiorca może liczyć na możliwość spłaty zadłużenia w złotówkach.

W ramach podsumowania warto podkreślić, że przewalutowanie kredytu hipotecznego z CHF na PLN nie zawsze jest korzystne dla dłużnika. Obywa się bowiem na podstawie aktualnego kursu franka, a nie obowiązującego w dniu podpisania umowy. Przewalutowanie kredytu na złotówki wiąże się także z ryzykiem wyższej marży i mniej korzystnego oprocentowania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjanci zachęcają – sprawdź swoje światła!
Następny artykułWichury w Polsce. Opóźnienia pociągów w piątek 22 października