Ulewne deszcze w pobliżu jeziora Pátzcuaro spowodowały zawalenie się starożytnej meksykańskiej piramidy. Reakcja była natychmiastowa. Planowane prace mają na celu nie tylko odbudowanie obiektu, ale też jego kompleksowe zabezpieczenie.
Zawalenie się meksykańskiej piramidy ma związek z niekorzystną pogodą, jaka w ostatnim czasie nawiedziła obszar, na którym znajduje się Strefa Archeologiczna Ihuatzio w Michoacán. Najpierw wysoka temperatura doprowadziła do powstania pęknięć, którymi następnie woda w trakcie ulewnych deszczy 29 lipca dostała się do wnętrza. Doszło do zawalenia się centralnej części południowej fasady, jak przekazał Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku (INAH). Eksperci natychmiast podjęli odpowiednie działania.
Potwierdzono uszkodzenia co najmniej sześciu schodków sekcji południowej, zarówno w jej zewnętrznej ścianie płytowej, jak i w jej rdzeniu w murze porowym. Obecnie podejmowane działania będą miały szerszy zakres, niż tylko naprawa uszkodzonej części. Stosowane dawniej techniki i materiały w perspektywie czasu okazały się mieć negatywne skutki na prekolumbijską budowlę. W związku z tym interdyscyplinarny zespół podejmie próbę przeprowadzenia odpowiedniej renowacji i konserwacji.
Przekazano także, że Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku posiada stosowne ubezpieczenie zapewniające ochronę znajdujących się pod jego op … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS