A A+ A++

Przeszli szlakiem Romualda Oczykowskiego

24 lutego 2020

Ponad 40 osób uczestniczyło w bezpłatnym spacerze turystycznym szlakiem Romualda Oczykowskiego! Spacer, pomimo wietrznej pogody, zorganizowany został 22 lutego 2020 r. w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, który przypadał 21 lutego br. Zainicjował on cykl wydarzeń, które odbywać się będą w ramach obchodów Roku Romualda Oczykowskiego, ogłoszonego na początku 2020 r. przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu.

W tym roku przypada 100. rocznica śmierci i 175. rocznica urodzin Romualda Oczykowskiego, wybitnego Łowiczanina żyjącego na przełomie XIX i pocz. XX wieku, określanego mianem „Ojcem miasta”. Był on księgarzem, działaczem społecznym, kolekcjonerem, literatem i autorem pierwszego przewodnika „Przechadzka po Łowiczu”, wydanego w 1883 r. W 1908 r. był jednym z założycieli łowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK) w Łowiczu.

Dziś działającego pod szyldem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Działał również w ruchu teatralnym i Ochotniczej Straży Ogniowej, wspierał nieistniejący już dzisiaj szpital św. Tadeusza, mieszczący się niegdyś w miejscu obecnie przebiegającej ul. Zamkowej i łowicki klasztor sióstr bernardynek (w Alejkach Sienkiewicza).

Spacer śladami Romualda Oczykowskiego prowadzili przewodnicy PTTK Agnieszka Walczak i Zdzisław Kryściak. Wędrówka rozpoczęła się sprzed biura PTTK, mieszczącego się w kamienicy „napoleońskiej” przy Starym Rynku i prowadziła wschodnią i południową pierzeją rynku do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja, następnie do kościoła Ojców Pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i Świętego Wojciecha, a zakończyła w klasztorze Sióstr Bernardynek i kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętej Elżbiety.

Po drodze przystawano przy budynkach, związanych z obecnością i działalnością Romualda Oczykowskiego, opowiadając m.in. o jego zasługach dla miasta. W czasie spaceru przypomniano również historie powstania zakonu Sióstr Bernardynek w Łowiczu z którym mocno związany był Oczykowski.

Spacer trwał 2 godziny, ale temat z powodu ograniczonego czasu, został jedynie lekko zarysowany. Kolejne wydarzenia, będę go właściwie dopełniać. Jednym z najważniejszych na pewno będzie wydanie kolejnego reprintu „Przechadzki po Łowiczu”, pierwszego przewodnika po Łowiczu autorstwa Romualda Oczykowskiego. Jego druk planuje Łowicki Ośrodek Kultury.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncert zespołu Ponad Chmurami w Tęczy
Następny artykułSCL Siem. Śląskie: 210 urodziny! Sto lat Chopin! Teatr Lalek Marka Żyły