Już niebawem może się to zmienić, bo nowozelandzka firma Mars Bioimaging (MBI) zaprezentowała właśnie swoje nowe urządzenie, które dodaje nie tylko kolor, ale i trzeci wymiar, tworząc modele 3D wysokiej rozdzielczości, znacznie ułatwiające diagnozę i leczenie. Jak na razie sprzęt jest po wewnętrznych testach, ale producent już zapowiedział większe, międzynarodowe. A jak to w ogóle działa? Promieniowanie rentgenowskie przez swoją bardzo dużą przenikliwość przechodzi częściowo przez ciało, a następnie przez błonę rentgenowską, gdzie jest rejestrowane w postaci obrazu. Promieniowanie, które nie zostanie całkowicie pochłonięte przez tkanki, powoduje zaczernienie, dzięki czemu możliwa jest ocena prześwietlanego obszaru.
W przypadku nowej technologii zbieranych jest więcej szczegółowych informacji na temat absorpcji promieniowania przez różne tkanki ciała, a wszystko dzięki procesorowi o nazwie Medipix3, który śledzi każdy kontakt fotonu z sensorem i przetwarza te relacje, pozwalając dokładniej określić zagęszczenie i kompozycję tkanek. Kiedy uzyska potrzebne dane, do akcji wkraczają algorytmy, które zmieniają je w model 3D – do każdej gęstości przypisywany jest innych kolor, dlatego kości są białe mięśnie czerwone, tłuszcz żółty, a implanty niebieskie lub zielone. Co więcej, system jest tak wrażliwy, że pozwala również na ocenę naczyń krwionośnych i to bez konieczności dożylnego podania kontrastu.
Co ciekawe, wspomniany chip był oryginalnie opracowany w CERN, w celu śledzenia cząsteczek produkowanych przez… Wielki Zderzacz Hadronów! Po ok. 10 latach pracy udało się go zamienić w urządzenie medyczne, które swoje pierwsze zdjęcie zrobiło już w 2018 roku. Od tego czasu firma nieustannie je ulepsza, również w zakresie gabarytów, żeby łatwiej można było je stosować nawet w niewielkich pomieszczeniach. Urządzenie o nazwie Mars Microlab 5X120 mierzy obecnie 1 m wysokości, 1,4 m długości i 0,75 m szerokości, a jego głównym przeznaczeniem są prześwietlenia dłoni i nadgarstków.
– Zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na ważny kliniczny problem z urazami nadgarstków, które są powszechne, a diagnoza bardzo trudna, więc często pojaw … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS