A A+ A++

Niskie temperatury, lodowaty wiatr, przesuszone powietrze wewnątrz budynków – te wszystkie czynniki podrażniają skórę w okresie zimowym. Z kolei ciężkie ubrania i obuwie, zabezpieczające ciało przed przenikliwym chłodem, powodują otarcia oraz nadmierne przesuszenie ciała. Dlaczego tak się dzieje? Jak sobie poradzić z przesuszoną skórą?

fot. shutterstock

  1. Dlaczego zimą skóra staje się przesuszona?
  2. Zimowy priorytet – nawilżanie i ochrona
  3. Złuszczanie, oczyszczanie, nawilżanie i profesjonalna regeneracja

Dlaczego zimą skóra staje się przesuszona?

Nasza skóra wysycha, kiedy brakuje jej wilgoci i lipidów w naskórku. Stanowią one swoistą barierę ochronną skóry. Kiedy zostaje ona naruszona, skóra doświadcza działania niekorzystnych warunków zewnętrznych. Głównymi objawami przesuszenia skóry są napięcie i ściągnięcie skóry, zaczerwienienie oraz jej złuszczanie. Te objawy nie tylko mogą powodować uczucie silnego dyskomfortu, ale też wiązać się z poważniejszymi stanami chorobowymi skóry.

Zimą skóra doświadcza niedoborów witamin i składników odżywczych, doskwiera jej też słabsze ukrwienie. W efekcie staje się poszarzała, pojawiają się zmiany skórne (zaskórniki i trądzik), wzrasta również ryzyko infekcji bakteriami, grzybicą, wirusami oraz wystąpienia alergii skórnych.

Z dyskomfortem i niepożądanymi zmianami skórnymi staramy się walczyć na wiele sposobów; niestety część przedsięwzięć okazuje się nieskuteczna. Aby skóra zimą pozostawała w dobrej kondycji, niezbędna jest jej kompleksowa pielęgnacja.

Często nie jesteśmy świadomi faktu (bądź po prostu o nim zapominamy), że
nie powinno się nakładać na twarz kosmetyków intensywnie nawilżających
bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz. Mróz i wiatr sprawią, że woda
zawarta w kosmetyku zamarznie na skórze, co spowoduje podrażnienia i
mikrouszkodzenia cery. Chroniąc się przed przenikliwym zimnem, ochoczo
sięgamy po ciepłą, grubą odzież i obuwie. Ich regularne noszenie
skutkuje otarciami i obciążeniem skóry. Zimowa odzież w mniejszym
stopniu przepuszcza powietrze. W efekcie skóra nie jest wystarczająco
dotleniona i doświadcza przesuszenia.

Zimowy priorytet – nawilżanie i ochrona

Dlatego zimą priorytetowe staje się regularne i intensywne nawilżanie skóry. Pomocne w tym mogą być liczne preparaty nawilżające do twarzy i ciała. Podczas codziennych pryszniców czy kąpieli dobrze jest sięgać po olejki i oliwki kąpielowe, a po umyciu dodatkowo zastosować balsam nawilżający. Zabiegi nawilżające należy wykonywać wówczas, gdy przez dłuższy czas nie planujemy opuszczać domu, np. podczas wieczornej toalety. Jeśli zamierzamy wyjść na zewnątrz, powinniśmy – zamiast nawilżania – dobrze zabezpieczyć skórę ust i twarzy specjalnym preparatem, bogatym w lipidy.

Zapobiegnie to utracie wody z naskórka i ochroni cerę przed minusowymi temperaturami. W ofercie sklepów kosmetycznych oraz drogerii dostępny jest szeroki asortyment produktów ochronnych, specjalnie dostosowanych do wymagań pielęgnacyjnych skóry podczas zimy. Dodatkiem do zewnętrznego nawilżania jest regularne przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Systematyczne wypijanie około 1-2 litrów wody dziennie oraz dieta bogata w witaminy A, E, C i selen pomaga nawilżyć ciało od wewnątrz i poprawić kondycję skóry.

Złuszczanie, oczyszczanie, nawilżanie i profesjonalna regeneracja

Aby skóra zimą pozostawała zdrowa i promienna, warto zastosować kilka kroków pielęgnacji, rekomendowanych przez specjalistów. Pierwszym z nich jest regularne, choć niezbyt częste złuszczanie naskórka z ciała oraz twarzy przy pomocy delikatnych peelingów.

Następnie dobrze jest zdecydować się na seans w saunie. Dzięki temu skóra będzie oczyszczona z głębszych zanieczyszczeń.

Korzystanie z sauny wpływa pozytywnie na ogólną kondycję organizmu i na urodę. Pod wpływem podwyższonej temperatury wydziela się też hormon szczęścia – serotonina. A co ze zdrowiem? Czy korzystanie z sauny w okresie jesieni pomoże nam w walce z infekcjami i przeziębieniami? Zdaniem specjalistów – zdecydowanie tak.

Oczyszczone ciało potrzebuje intensywnego nawilżenia zewnętrznego w postaci balsamów oraz wewnętrznego – odpowiedniej dawki płynów i zbilansowanej diety. Kluczem do zadbanej skóry jest każdorazowe zabezpieczanie naskórka przed wyjściem na zewnątrz. Krem zimowy ochroni twarz przed wiatrem, mrozem i zachowa równowagę lipidową cery. Warto też postawić na zabiegi kompleksowe:„Zabiegi w łaźni oczyszczą skórę. Dzięki masażom i zabiegom nawilżającym stan skóry wyraźnie się poprawi, a cera będzie nawilżona i zrelaksowana” – mówi Dorota Kalinowska – kierownik Instytutu MED&SPA z Hotelu Villa Park w Ciechocinku.

Ekologia.pl
Moim zdaniem
Masz przesuszoną skórę zimą?
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJCIiER Jelenia Góra: Filia Nr 5 nieczynna 7 styczn…
Następny artykułZamość: Nowi nauczyciele mianowani