W tę niedzielę pośpimy krócej. W nocy zmienimy bowiem czas z zimowego na letni, przesuwając wskazówki zegara z godziny 2 na 3.
W całej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, a do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.
Była duża szansa, że zmiany czasu skończą się na dobre. Europosłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, aby zakończyć sezonowe zmiany czasu. Chcieli, by po raz ostatni wskazówki zegarka mieszkańcy Unii przesunęli w właśnie w tym, 2021 rok. Państwa UE, które zdecydowałyby się na zachowanie czasu letniego, miały dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Z kolei kraje, które zdecydowałyby o utrzymaniu swojego standardowego (zimowego) czasu, mogłyby przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.
Przyjęty tekst był stanowiskiem Parlamentu i miały być przedmiotem negocjacji z ministrami UE w sprawie uzgodnienia ostatecznego kształtu przepisów. Jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Miar, dotychczas nie zapadły ostateczne wiążące decyzje, co do odstąpienia od zmian czasu i przejścia wyłącznie na czas letni lub czas zimowy. Prace w tym temacie zostały spowolnione przez pandemię koronawirusa. Nie wiadomo więc, czy w najbliższym czasie rzeczywiście zrezygnujemy ze zmiany czasu.
Ponadto państwa członkowskie UE nie mają jednoznacznego stanowiska, ani co do rezygnacji ze zmian czasu, ani co do wyboru opcji czasu, ani co do zmiany czy wyboru konkretnej strefy czasowej lub grupy stref czasowych.
Zmiana czasu w 2018 r. została poddana europejskim konsultacjom społecznym. W internetowym głosowaniu wzięło udział 4,6 mln osób. Aż 84 proc. z nich stwierdziło, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona.
Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. Od 2014 nie ma go w Rosji. Ten kraj przeszedł na stałe na czas zimowy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS