W dobie rosnącej świadomości konsumenckiej i dbałości o zdrowe odżywianie, niepokojące doniesienia o fałszowaniu żywności budzą uzasadniony niepokój. Okazuje się, że oszuści nie cofną się przed niczym – podrabiają już nie tylko mięso czy ryby, ale nawet oliwę z oliwek! W odpowiedzi na te alarmujące sygnały, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) powołała specjalny zespół do walki z oszustwami żywnościowymi.
Pomysłowość oszustów nie zna granic
Niestety, lista produktów, które padają ofiarą nieuczciwych praktyk, jest długa i różnorodna. Wśród najczęstszych oszustw żywnościowych identyfikowanych w UE znajdują się:
- Fałszowanie oliwy z oliwek poprzez dodawanie tańszych olejów roślinnych lub mieszanie oliwy z różnych krajów pochodzenia.
- Fałszowanie mięsa, np. dodawanie tańszych gatunków do droższych, jak choćby mieszanie wołowiny z koniną.
- Podmienianie gatunków ryb lub sprzedawanie ryb hodowlanych jako dzikich.
- Fałszowanie produktów mlecznych przez dodawanie wody do mleka lub mleka w proszku do świeżego mleka.
- Nadużycia w przypadku produktów ekologicznych, takie jak stosowanie fałszywych certyfikatów lub niewłaściwe oznakowanie.
To tylko niektóre z przykładów, które pokazują, jak daleko posuwają się oszuści, by zwiększyć swoje zyski kosztem zdrowia i portfeli konsumentów.
IJHARS powołuje specjalny zespół
W obliczu narastającego problemu, IJHARS postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. W ramach Inspekcji powstał specjalny zespół, który skoncentruje swoje działania na zwalczaniu oszustw żywnościowych. W jego skład wejdą specjaliści z całej Polski, którzy będą dzielić się wiedzą, doświadczeniem i dobrymi praktykami.
Celem powołania zespołu jest podniesienie kompetencji i standardów działań realizowanych wobec konsumentów poprzez wyposażenie pracowników IJHARS w specjalistyczną wiedzę merytoryczną i narzędzia do walki z nielegalnymi praktykami w łańcuchu rolno-spożywczym.
Zespół będzie nie tylko szkolił i edukował, ale także ściśle współpracował z innymi organami kontrolnymi oraz organami ścigania. Dzięki temu możliwe będzie skuteczniejsze wykrywanie i eliminowanie oszustw żywnościowych.
Konsumencie, masz prawo zgłosić podejrzenie oszustwa!
W przypadku podejrzenia, że padliśmy ofiarą oszustwa żywnościowego, nie pozostajemy bez możliwości działania. Każdy konsument ma prawo zgłosić stosowną informację do IJHARS. To ważne, bo jak podkreśla Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor IJHARS, na oszustwach cierpią nie tylko konsumenci, ale i uczciwi producenci żywności.
Fałszowanie żywności to nie tylko strata finansowa, ale przede wszystkim zagrożenie dla naszego zdrowia. Nieprawidłowe odżywianie, ryzyko zatruć pokarmowych czy alergii – to tylko niektóre z potencjalnych konsekwencji spożywania podrabianych produktów.
Bądźmy czujni, wybierajmy świadomie
W obliczu tak niepokojących doniesień, kluczowa staje się czujność i świadome wybory konsumenckie. Warto dokładnie czytać etykiety, zwracać uwagę na kraj pochodzenia i skład produktów. W miarę możliwości, wybierajmy żywność od sprawdzonych, lokalnych dostawców.
Jednocześnie, wspierajmy działania instytucji takich jak IJHARS, które aktywnie walczą z oszustwami żywnościowymi. Tylko wspólnymi siłami, poprzez edukację, kontrolę i zdecydowane działania, możemy ograniczyć skalę tego procederu i zadbać o to, by na naszych talerzach lądowała uczciwa, wysokiej jakości żywność.
Bo przecież jedzenie to nie tylko paliwo dla naszego organizmu, ale także źródło przyjemności i zdrowia. A na tym polu nie ma miejsca na kompromisy i oszustwa. Bądźmy świadomymi konsumentami i nie dajmy się oszukać – dla dobra naszego i naszych bliskich.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku. Kocha koty i Warszawę.
ul. Grzybowska 87,
00-844 Warszawa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS