A A+ A++

– Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście – mówią policjanci z biura prasowego komendy wojewódzkiej w Białymstoku.

Przepisy ruchu drogowego. Policja na drogach

Od pierwszego dnia policja będzie sprawdzać, czy nowe przepisy są przestrzegane.

– Pamiętajmy, że w momencie wejścia w życie nowych regulacji prawnych ich respektowanie będzie weryfikowane przez policjantów pełniących służbę na drogach naszego województwa. Nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do nich – dodają mundurowi.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Powodem wprowadzenia nowych przepisów jest bezpieczeństwo pieszych. W 2019 r. miało miejsce niemal 7 tys. wypadków polegających na potrąceniu pieszego, w których śmierć poniosło 780 osób. Do tego ich liczba nie spada: w statystykach za 2019 r. odnotowano wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 1,6 proc. względem 2018 r.

Przepisy ruchu drogowego. 50 km na godz. w terenie zabudowanym

W nowelizacji wprowadzone zostały też inne nowe zasady. To m.in. zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km na godz. Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go – na tym samym pasie ruchu – pojazdu.

– Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km na godz. odstęp nie może być mniejszy niż 50 m – wyliczają mundurowi. Ale uwaga, powyższej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł588 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 59 w Łódzkiem [RAPORT]
Następny artykułWilno i Lublin połączył futurystyczny portal, który umożliwia „spotkanie” mieszkańców obu miast