A A+ A++

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację rzecznika praw obywatelskich w sprawie mężczyzny oskarżonego o naruszenie zasad kwarantanny granicznej w marcu 2020 r.

Zachowanie obwinionego zakwalifikowano jako wykroczenie z art. 116 § 1 kodeksu wykroczeń, za które Sąd Rejonowy w Gdańsku ukarał go naganą.

Taką kwalifikację czynu zakwestionował jednak zdecydowanie rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem zgodnie z treścią wspomnianego przepisu wykroczenie to popełnia ten, kto jest chory na chorobę zakaźną albo podejrzany o taką chorobę jest jej nosicielem. Tymczasem, jak zauważył organ, w tej sprawie sąd uznał jedynie, że obywatel popełnił wykroczenia z art. 116 § 1 k.w. Nie doprecyzował jednak, w jakiej konkretnie postaci: czy jako chory, czy jako nosiciel choroby zakaźnej i w jaki sposób.

Czytaj więcej

Rzecznik przypomniał dodatkowo, że obowiązek odbycia kwarantanny przez osoby powracające do kraju z zagranicy został ustanowiony bez podstawy prawnej, co stanowi rażące naruszenie art. 7 konstytucji. Tego typu rozwiązanie, jako istotnie naruszające obszar wolności jednostki, może być wprowadzone jedynie drogą ustawy, a nie rozporządzenia.

Skład orzekający uwzględnił argumentację zawartą w kasacji rzecznika i uniewinnił obywatela.

– Sąd Najwyższy w komentowanym wyroku opowiedział się za ścisłą wykładnią delegacji ustawowej zawartej w art. 46 ust. 2 i 4 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – uważa mec. Artur Rycak z Kancelarii Prawa Pracy i HR. I dodaje: – Oznacza to, że obowiązki nałożone na obywateli w drodze rozporządzeń wydanych w 2020 r. przez ministra właściwego do spraw zdrowia w związku z epidemią Covid-1 … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbiórka krwi z odznaczeniami państwowymi
Następny artykułSalmonella w zielu angielskim. GIS wycofuje produkty