A A+ A++

Informatory Ministerstwa Finansów pomagają podatnikom, ale nie dają stuprocentowej gwarancji, że ich rozliczenia są prawidłowe.

W Systemie Informacji Podatkowej resort finansów opublikował na początku stycznia 16 broszur o rozliczeniach PIT za zeszły rok. Między innymi o stratach, darowiznach, uldze rehabilitacyjnej czy wspólnym opodatkowaniu z małżonkiem albo dzieckiem. Co dają podatnikom?

– Broszury Ministerstwa Finansów to cenna wskazówka dla tych, którzy mają wątpliwości przy podatkowym rozliczeniu. Ale nie dają gwarancji w ewentualnym sporze ze skarbówką – mówi Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.

– Broszury, a także różnego rodzaju informatory, wytyczne czy instrukcje nie są źródłem prawa – podkreśla Wojciech Jasiński, konsultant podatkowy w ATA Finance.

Czytaj też:

Nie można też bezkrytycznie im wierzyć. Oto przykład. W jednej z broszur (nr 194678/K) Ministerstwo Finansów informuje, że na preferencyjnych zasadach można odliczyć darowizny na walkę z Covid-19. Pisze jednak tylko o darowiznach przekazanych do 30 września 2020 r.

– Nowelizacja ustawy o PIT wydłużyła ten termin. Wynika z niej, że na preferencyjnych zasadach można rozliczyć też darowizny na walkę z Covid-19 przekazane po 30 września 2020 r. – mówi Wojciech Jasiński. Dodaje, że nowelizacja jest opublikowana w Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2020 r., pod pozycją 2123. Zmiana dotycząca darowizn weszła w życie już 1 grudnia 2020 r. Tymczasem broszura Ministerstwa Finansów została opublikowana 4 stycznia 2021 r. Urzędnicy mieli więc dużo czasu na zapoznanie się z nowelizacją.

– Oczywiście przepis jest ważniejszy niż broszura i podatnik ma pełne prawo go stosować – podkreśla Wojciech Jasiński.

Eksperci przypominają, że formalną ochronę dają tylko interpretacje ogólne, indywidualne oraz objaśnienia podatkowe.

– Podatnikowi, który się do nich zastosuje, nie grożą w razie sporu z urzędem odsetki za zwłokę ani kara z kodeksu karnego skarbowego. Jeśli przeprowadzi daną transakcję po wydaniu interpretacji czy objaśnień, to nie zapłaci też podatku – tłumaczy Piotr Świniarski.

Takiej ochrony nie daje broszura. Co więc ma zrobić podatnik, który się do niej zastosuje, a potem się okaże, że urząd skarbowy ma inne zdanie w jego sprawie? Pozostaje mu powołanie się na zasadę zaufania do organów państwa. … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOświęcim: Udało się ugasić pożar w zakładach chemicznych
Następny artykułPoradnictwo obywatelskie w Europie i wytyczne dla Polski