Wilgotny chlebek bananowy – lista zakupów
Ochota na słodkie pojawia się nagle i nie odpuszcza, dopóki nie zostanie zaspokojona. Jeśli chcemy trzymać się silnego postanowienia, by jak najrzadziej sięgać po niezdrowe słodycze, wybierzmy bardziej dietetyczną alternatywę. Mowa o chlebku bananowym, czyli aromatycznym i sprężystym cieście, które w każdym kawałku łączy słodycz bananów z lekkim posmakiem orzechów włoskich. To idealna propozycja nie tylko na rosnący głód, ale także szybkie śniadanie lub leniwy podwieczorek.
Składniki na chlebek bananowy
-
250 g mąki pszennej,
-
4 mocno dojrzałe banany,
-
1 łyżeczka sody oczyszczonej,
-
¼ łyżeczki soli,
-
½ łyżeczki sproszkowanego cynamonu,
-
115 g masła,
-
120 g brązowego cukru,
-
2 duże jajka,
-
80 g jogurtu naturalnego,
-
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii,
-
opcjonalnie: 100 g orzechów włoskich.
Sprawdzony przepis na chlebek bananowy
Dojrzałe banany wykorzystajmy do chlebka bananowego123RF/PICSEL
-
Do czystej miski przekładamy obrane banany, a następnie za pomocą widelca rozgniatamy je na gładką masę. W kolejnym naczyniu łączymy ze sobą przesianą mąkę pszenną, sodę oczyszczoną, cynamon oraz sól.
-
Purée bananowe łączymy z roztopionym masłem oraz brązowym cukrem. Następnie po kolei wbijamy jajka w temperaturze pokojowej, miksując krótko po każdym. Na koniec dodajemy jogurt i ekstrakt z wanilii.
-
Suche składniki dosypujemy do mokrych i delikatnie mieszamy za pomocą silikonowej szpatułki. Na tym etapie możemy także dorzucić posiekane wcześniej orzechy włoskie.
-
Ciasto przekładamy do keksówki o wymiarach 23 × 13 cm, zabezpieczonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C (grzanie góra-dół).
-
Ile czasu piec chlebek bananowy? W dobrze rozgrzanym piekarniku trzymamy ciasto przez ok. godzinę. Na 5-10 minut przed wyciągnięciem chlebka możemy przeprowadzić test suchego patyczka.
-
Gotowy chlebek bananowy wyjmujemy z piekarnika i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia. Gdy nabierze temperatury pokojowej, możemy bezpiecznie wyciągnąć go z keksówki. Smacznego!
Jak przechowywać chlebek bananowy po upieczeniu?
Aromatyczny, puszysty i wilgotny chlebek bananowy to doskonała propozycja na lunch lub przekąskę w środku dnia. Jeśli nie rozprawimy się z wypiekiem tego samego dnia, zadbajmy o właściwe przechowywanie. Najlepiej włożyć ciasto do szczelnie zamykanego pojemnika, a następnie umieścić w lodówce. Po wyciągnięciu wystarczy odczekać chwilę lub podgrzać przez kilka sekund w mikrofalówce.
Warto wiedzieć, że chlebek bananowy nadaje się do mrożenia. Najlepiej schować do zamrażalnika jeszcze świeży, ale całkowicie ostudzony. W takich warunkach przetrwa nawet kilka miesięcy. Jeśli jednak zdecydujemy się na trzymanie chlebka bananowego w temperaturze pokojowej, postarajmy się zjeść słodki wypiek w przeciągu maksymalnie dwóch dni.
Dietetyk: W Polsce jest tolerowanie słodyczy i zachęcanie do ich jedzeniaINTERIA.PL
Sprawdź również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS