A A+ A++

Z raportu Global Gender Gap 2020 wynika, że musi upłynąć jeszcze 257 lat nim kobiety i mężczyźni zaczną być równo wynagradzani. A to oznacza, że aby kobiety uzyskały płace na tym samym poziomie co mężczyźni, musiałyby się urodzić w 2255 roku (przyjmując, że średnio w wieku 22 lat podejmują pracę).

Ponadto raport stwierdza, że choć obecnie na świecie zmniejszyła się ogólna różnica pod względem płci oraz o 2 proc. jest więcej kobiet na wyższych stanowiskach, to jednak udział pań na rynku pracy utknął w martwym punkcie, a nawet zmalał. Rosną również dysproporcje finansowe.

Czytaj także: Pay me more! Czyli kobiety o ekonomii w Brukseli

Autorzy raportu szacują, że globalny parytet płac zostanie osiągnięty dopiero w 2277 roku. To o 55 lat później niż zakładały szacunki z poprzedniej edycji badania.

Jeden krok do przodu, dwa do tyłu

Ogólna różnica między kobietami i mężczyznami zmniejszyła się w takich obszarach jak: polityka, edukacja, zdrowie i praca.

Jednak najnowsze dane wskazują, że na całym świecie na rynku pracy jest obecnych 55 proc. dorosłych kobiet i 78 proc. mężczyzn. Luka płacowa między płciami wynosi 40 proc. Globalny średni roczny dochód kobiety wynosi 11,5 tys. dol. w porównaniu z 21,5 tys. dol. dla mężczyzn. To niemal 50-procentowa różnica.

Skąd te różnice?

Światowe Forum Ekonomiczne przypisuje dużą rozbieżność takim czynnikom, jak brak dostępu do kapitału, ziemi i produktów finansowych, które uniemożliwiają kobietom utrzymanie się. Dodatkowymi czynnikami są: wybieranie przez kobiety gorzej opłacanych zawodów, praca w niepełnym wymiarze godzin, tzw. kara macierzyństwa, czyli zmuszanie do wykonywania wielu zadań związanych z opieką nad dziećmi i pracami domowymi, a także dyskryminacja i uprzedzenia.

Najlepsze i najgorsze kraje dla kobiet

Światowe Forum Ekonomiczne porównało w swoim raporcie 153 kraje, w tegorocznej edycji uwzględniono dodatkowo pięć nowych państw.

Liderem ranking … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAtaki antycywilizacji na Boże Narodzenie w Polsce: Netflix, Aborcja bez Granic, “Wolne sądy”, Teatr Powszechny …
Następny artykułNiemiecka lewica chce przyjmować “uchodźców klimatycznych”