A A+ A++

Polskie Koleje Państwowe SA przygotowują się do długo planowanej inwestycji na dworcu kolejowym w Otwocku. W rozmowie z „Linią” inwestor zapowiada, że w pierwszej kolejności na placu przed budynkiem ma powstać tymczasowy, kontenerowy dworzec z toaletami, poczekalnią i kasami. Natomiast zabytkowy budynek czekają ogromne zmiany, m.in. przejdzie on kompleksową renowację elewacji, a zegar na wieży zostanie zrekonstruowany. Niewykluczone, że podczas prac wykonawca odkryje stare malowidła ścienne, które mogą znajdować się pod kilkoma warstwami tynków

AGNIESZKA JASKULSKA

O planowanej modernizacji zabytkowego dworca w Otwocku „Linia” informowała wiele razy, m.in. pod koniec 2020 roku, gdy inwestor zapewniał, że pod koniec 2023 roku nastąpi przecięcie wstęgi i otwarcie budynku. Do dziś jednak remont dworca się nie rozpoczął. – Teren przed dworcem straszy. Mieszkańcy, którzy wysiadają z pociągu i idą w stronę wiaduktów kolejowych od strony ul. Orlej, mogą połamać nogi, bo teren od dawna jest nieuporządkowany – podkreśla pani Marzena, Czytelniczka „Linii”, która dzwoniła w tej sprawie do redakcji. W mediach społecznościowych mieszkańcy Otwocka często pytają o to, kiedy rozpocznie się modernizacja zabytkowego dworca, który powinien być już prawie gotowy.

„Linia” zapytała o to Polskie Koleje Państwowe SA. Wiele wskazuje na to, że modernizacja dworca rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. – Zabytkowy dworzec w Otwocku ma wyjątkową bryłę, dlatego dokumentacja projektowa wymaga szczegółowego i dokładnego opracowania, tak jak było przy innych modernizacjach zabytkowych dworców m.in. we Wrocławiu, Białymstoku czy w Gdańsku – podkreśla Bartłomiej Sarna z biura komunikacji i promocji Polskich Kolei Państwowych SA. – Obecnie jesteśmy na etapie finalizowania prac projektowych, a także w trakcie czynności administracyjnych koniecznych do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Po jego otrzymaniu ogłosimy przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych. Dopiero po wyłonieniu wykonawcy rozpoczną się prace budowlane. Dlatego jeszcze nie wiadomo, kiedy zacznie się modernizacja dworca w Otwocku – wyjaśnia Bartłomiej Sarna z PKP SA.

Przed rozpoczęciem prac wykonawca przeniesie obsługę podróżnych do tymczasowego dworca zbudowanego z kontenerów. – Będzie on zlokalizowany na placu przed dworcem, ale bliżej budynku – informuje Bartłomiej Sarna. – Inwestycja w Otwocku będzie kompleksową przebudową budynku dworca pochodzącego z około 1910 roku wybudowanego według projektu architekta Jana Fijałkowskiego. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków i w związku z tym przyszłe prace budowlane będą miały w dużej części charakter odtworzeniowy, ale dworzec zyska również wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych – dodaje.

Nowoczesny i energooszczędny

Inwestor wyjaśnia, że elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi zostanie poddana renowacji. – Wymieniona będzie stolarka okienna i drzwiowa, która zostanie odtworzona na wzór historycznej. W ramach inwestycji zakłada się także renowację istotnych elementów wystroju wnętrz o znaczeniu historycznym, m.in. stropu i gzymsu w holu głównym – mówi Bartłomiej Sarna. Inwestor nie wyklucza, że podczas prac mogą zostać odnalezione malowidła na ścianach wewnątrz budynku, o których wspomina wielu rodowitych mieszkańców Otwocka. Dlatego przed rozpoczęciem prac w zabytkowych obiektach sprawdza się warstwy tynków na ścianach przy użyciu specjalnych urządzeń.

– Na parterze budynku znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych, która zostanie przystosowana do współczesnych standardów przy jednoczesnym zachowaniu jej historycznych walorów. W budynku zaprojektowano również lokale komercyjne, przestrzeń dla samorządu, pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych i pomieszczenia techniczne – wylicza Bartłomiej Sarna.

– Bardzo ważnymi elementami inwestycji, oprócz dostosowania dworca do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, jest wprowadzenie rozwiązań proekologicznych, w tym m.in. systemu inteligentnego zarządzania budynkiem – Building Management System – monitorującego i nadzorującego pracę urządzeń i instalacji oraz optymalizującego zużycie energii elektrycznej, cieplnej, zużycia wody czy energooszczędnego i w pełni zautomatyzowanego oświetlenia budynku. Na dworcu zostaną zamontowane również nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. monitoring – dodaje.

Przyjazny dla rowerzystów i kierowców

Modernizacja dworca obejmie także plac przed stacją kolejową. – Plac jest integralną częścią dworca. Projekt przebudowy zakłada kompleksową przebudowę placu wraz z ułożeniem nowej nawierzchni, nasadzeniami roślin oraz małą architekturą w postaci oświetlenia, ławek, wiaty rowerowej i stojaków dla rowerów. Najbliżej dworca zostanie zlokalizowany niewielki plac z podjazdem, przy którym zaprojektowano miejsca kiss&ride. Przez środek parkingu będzie biegła aleja, a po obu jej stronach znajdą się miejsca parkingowe, w części bliżej dworca – dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi, samochodu elektrycznego i taksówek. W dalszej części, w kierunku ul. Orlej, będą miejsca postojowe dla pozostałych samochodów osobowych – tłumaczy przedstawiciel PKP SA. I zapewnia, że wiata rowerowa i liczba stojaków na pewno zaspokoi potrzeby rowerzystów z Otwocka, którzy codziennie dojeżdżają do dworca.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek tramwaju, autobusu i samochodu. Most Osobowicki był nieprzejezdny
Następny artykułCieślak: Optymizm na rynku benzyn, gorsza perspektywa dla oleju napędowego