A A+ A++

Powierzenie wykonywania innej pracy na okres do 3 miesięcy może nastąpić bez konieczności zmiany umowy o pracę, w drodze polecenia służbowego. Należy w nim wskazać stanowisko, poinformować o wynagrodzeniu w okresie przeniesienia (nie może być niższe niż obecnie otrzymywane). W oparciu o regulacje wewnątrzzakładowe stosowane będą inne niż dotychczas rozwiązania związane z czasem pracy.

Przeniesienie pracowników na inne stanowiska pracy na okres do 3 miesięcy – pytanie

Jesteśmy zakładem budżetowym. Pracodawca potrzebuje zamienić (na czas nie dłuższy niż 3 miesiące) dwóch pracowników pracujących na stanowiskach konserwator. Pracownik A zatrudniony na stanowisku: konserwator na hali sportowej miałby być przeniesiony na stanowisko: konserwator na krytej pływalni. Pracownik B zatrudniony dotychczas na stanowisku: konserwator na krytej pływalni miałby zostać przeniesiony na stanowisko: konserwator na hali sportowej. Zakres obowiązków na krytej pływalni dodatkowo będzie musiał obejmować kontakt z chemią basenową (z racji obsługi systemów uzdatniania wody basenowej na pływalni). Zamiana (przeniesienie pracowników) ma na celu dobro zakładu oraz umożliwienie rozwoju i nabycia nowych umiejętności przez pracowników, które umożliwią zapewnienie zastępstwa i ciągłości pracy na pływalni w przypadku braku stałego personelu. Bez zmian pozostaje wynagrodzenie dla obydwu pracowników.
Zmieni się trochę czas pracy (na pływalni po 12g. dniówka, nocka 2 dni wolnego, na hali sportowej po 12g. ale w ciągu dnia np. 7.00-15.00, 9.00-21.00 lub 15.00-23.00). Nocne godziny w zakładzie są od 22.30 do 6.30, więc obejmują i halę i pływalnię. Zmieni się również podległość służbowa (inny kierownik na hali oraz inny kierownik na pływalni), ryzyka zawodowe oraz warunki środowiska pracy. Jak prawidłowo dokonać takiego przeniesienia? Jakie dokumenty należy wręczyć pracownikowi z hali, a jakie pracownikowi z pływalni? W skierowaniu na badania lekarskie pracownik z hali sportowej miał wpisany ten sam zakres czynników niebezpiecznych co pracownik z pływalni.

Powierzenie wykonywania innej pracy pracownikowi – zasady

Powierzenie wykonywania innej pracy na okres do 3 miesięcy może nastąpić bez konieczności zmiany umowy o pracę, w drodze polecenia służbowego. Należy w nim wskazać stanowisko, poinformować o wynagrodzeniu w okresie przeniesienia (nie może być niższe niż obecnie otrzymywane) . Warto wskazać, że w oparciu o regulacje wewnątrzzakładowe stosowane będą inne niż dotychczas rozwiązania związane z czasem pracy.

Bez konieczności zmiany treści umowy o pracę pracodawca może nakazać  pracownikowi wykonywanie innej pracy na okres maksymalnie 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Każda dłuższa zmiana następuje w drodze dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy i płacy lub poprzez zawarcie z pracownikiem porozumienia zmieniającego warunki, na jakich jest zatrudniony.

Zmiana taka dokonywana jest w oparciu o polecenie służbowe – polecenie powinno zostać wydane na piśmie i znaleźć się w aktach osobowych pracownika. Oczywiście możliwe jest – ale nie wymagane – uzyskanie zgody pracownika, zawarcie z nim porozumienia dotyczącego czasowego wykonywania innej pracy.

Wymagane jest, by powierzona w oparciu o polecenie służbowe praca odpowiadała kwalifikacjom pracownika oraz by nie powodowało to obniżenia wynagrodzenia.

W poleceniu (ewentualnie porozumieniu) należy wskazać nowe stanowisko, okres pracy na nim, warunki zatrudnienia odnoszące się do wynagrodzenia. Jeżeli z regulacji wewnętrznych wynika, że dla stanowiska, jakie ma być czasowo powierzone stosowany jest inny system czasu pracy, inne rozkłady czasu racy itp.  niż te, w których dana osoba była do tej pory zatrudniona to nastąpi na czas powierzenia tej pracy przypisanie do tego właśnie, innego niż dotychczasowy systemu. Powinno to również zostać zaznaczone w poleceniu (porozumieniu).

Jak można zrozumieć z pytania, orzeczenia lekarskie wydane w ramach badań profilaktycznych odnoszą się do zakresu prac adekwatnych do obu stanowisk. Wstępne badania lekarskie muszą zostać wykonane wówczas, gdy następuje przeniesienie (także czasowe) na stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. W tym przypadku jednak pracownicy mają już ważne badania w zakresie odpowiadającym pracy na stanowiskach na pływalni, a zatem nie jest konieczne  przeprowadzanie kolejnych badań.

Podstawa prawna: art. 42, 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320)

Marek Rotkiewicz

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX
 Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX
W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet: Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach, Kodeks pracy 2022 i Czas pracy 2022

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArmia Krajowa była sumieniem narodu
Następny artykułSabaton z kolejnym singlem. Posłuchaj “The Unkillable Soldier”