A A+ A++

Liczba wyświetleń: 985

Problemy chłopców i mężczyzn wciąż znajdują się daleko na liście priorytetów polityków, organizacji międzynarodowych czy pozarządowych. Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn chce to zmienić. Dlatego już 20 kwietnia organizuje I. Kongres Mężczyzn w Krakowie. Kongres ma być platformą do rozmowy o konkretnych problemach, takich jak długość życia (mężczyźni w Polsce żyją średnio o 8 lat krócej od kobiet), edukacja (64 absolwentów na 100 absolwentek uczelni wyższych) czy zdrowie psychiczne (6 na 7 samobójstw popełniają mężczyźni).

Na 100 dziewczynek przypada 105 chłopców, ale na 100 maturzystek już tylko 85 maturzystów. Na 100 młodych absolwentek studiów wyższych – tylko 64 absolwentów. Mężczyźni w Polsce żyją o 8 lat krócej od kobiet, a szczególnie krótko żyją mężczyźni bez wykształcenia wyższego. Mężczyźni częściej popełniają samobójstwa, wpadają w kryzys bezdomności, są ofiarami wypadków w pracy. W porównaniu z kobietami o wiele więcej lat spędzają w pracy niż na spokojnej emeryturze. To kilka problemów, na które uwagę zwraca Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn, organizator I. Kongresu Mężczyzn.

„Te różnice są często znacznie większe w Polsce niż w krajach bardziej zachodniej Europy. Dyskusje o równości płci zazwyczaj je jednak pomijają” – komentuje Michał Gulczyński, wiceprezes SChM oraz autor raportu „Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce”. „Uważamy, że kwestie takie jak długość życia, problemy edukacyjne mężczyzn czy głośny ostatnio postulat równego wieku emerytalnego, to nierówności, które zbyt długo były zbywane milczeniem”.

Kongres Mężczyzn to pionierska inicjatywa – podobnych wydarzeń nie ma nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn planuje powtarzanie Kongresu co roku. Organizatorzy mają nadzieję, że takie cykliczne spotkania umożliwią organizacjom już działającym na rzecz zdrowia czy edukacji mężczyzn – takim jak Fundacja „Kapitan Światełko”, Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom czy samo SChM – lepszą koordynację swoich wysiłków i realizację wspólnych projektów.

„Kongres ma być miejscem spotkania i rozmowy, przy uszanowaniu różnorodności poglądów i stanowisk” – dodaje Jakub Chabik, prezes Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn. „Chcemy też, by był przestrzenią do tworzenia i upowszechniania pozytywnych narracji o mężczyznach i męskości. Widzimy, że takich narracji brakuje, przez co coraz powszechniejsza staje się negatywna stereotypizacja mężczyzn”.

W programie I. Kongresu Mężczyzn znajdują się cztery panele eksperckie. Są one poświęcone zdrowiu, edukacji, ojcostwu i organizacjom działającym na rzecz mężczyzn. Wśród zaproszonych prelegentów znajdują się m.in. profesor Piotr Chłosta (wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego), dr Michał Bomastyk (Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, pomysłodawca pierwszego telefonu zaufania dla mężczyzn) czy dr Kamil Janowicz (SWPS, psycholog i autor bloga „Father_ing”).

I. Kongres Mężczyzn odbędzie się 20 kwietnia w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w Krakowie. Kongres honorowym patronatem objął Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek. Program wydarzenia dostępny jest na stronie Kongres-Mezczyzn.pl.

Autorstwo: Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn
Zdjęcie: Jakub Chabik
Nadesłano do portalu WolneMedia.net

TAGI: Chłopcy, Dyskryminacja, Kobiety, Mężczyźni, Nierówności społeczne, Prawa mężczyzn

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędą nowe sankcje USA na Iran
Następny artykułPrzebudzenie wulkanu Ruang. Potok lawy na wyspie [ZDJĘCIA]