A A+ A++

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) w Gdańsku lekarze dokonali niesamowitego osiągnięcia – po raz pierwszy przeszczepili wątrobę, która wcześniej była przygotowywana w specjalny sposób. Ta metoda może całkowicie zmienić leczenie osób z poważnymi problemami wątroby.

Operacja odbyła się 9 maja tego roku. Pacjentką była 50-letnia pani Sylwia, która zmagała się z marskością wątroby. Po dokładnych badaniach uznano, że spełnia wszystkie wymagania do przeszczepu.

Niezwykłość tej operacji polegała na zastosowaniu nowoczesnej technologii, zwanej pozaustrojową perfuzją w hipotermii z oksygenacją. Dr Piotr Domagała, chirurg transplantolog z UCK, wyjaśnia, że w tej metodzie wątroba jest przepłukiwana specjalnym, chłodnym płynem z dodatkiem tlenu, co pomaga ją przygotować do przeszczepienia.

Dawca, od którego pochodziła wątroba, miał trudne warunki medyczne, które mogłyby utrudnić operację. Dzięki zastosowaniu perfuzji udało się jednak poprawić stan narządu. Wątroba była lepiej przygotowana do przeszczepu, co zwiększyło szanse na sukces operacji i szybsze zdrowienie pacjentki.

UCK informuje, że ta nowa technika może znacznie zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepów. Wcześniej niektóre wątroby były odrzucane ze względu na ich stan, ale teraz mogą być używane do ratowania życia. W przypadku pani Sylwii nowa metoda zadziałała znakomicie – nie miała żadnych komplikacji i mogła wrócić do domu już po 8 dniach!

Pani Sylwia czuje się dobrze i jest bardzo szczęśliwa, że operacja się udała. „Czuję się bezpieczna, wiedząc, że w razie potrzeby są tu ludzie, którzy mi pomogą” – mówi z wdzięcznością.

Zespół, który przeprowadził tę skomplikowaną operację, składał się z wielu specjalistów:

  • Chirurdzy: M. Nowosad, P. Domagała, J. Halman
  • Anestezjolodzy i pielęgniarki: R. Pajuro, D. Winniczuk-Kabata, K. Wójcik, A. Smeja
  • Pielęgniarki instrumentalne: E. Bajera, J. Buczyńska
  • Zespół pobierający wątrobę: M. Wilczyński, A. Osękowski, G. Bukowicz
  • Zespół prowadzący perfuzję: S. Żadkowski, R. Paluch, M. Pokrzeptowicz
  • Lekarz kwalifikujący i prowadzący pacjentkę: H. Grabowski
  • Koordynatorka transplantacyjna: I. Skóra

UCK jest jednym z trzech ośrodków w Polsce, które używają tej nowoczesnej metody. Program transplantacji w Gdańsku przeszedł ostatnio wiele zmian, które mają na celu dalszy rozwój i zwiększenie liczby przeszczepów.

Do zespołu UCK dołączyli doświadczeni chirurdzy transplantologowie: dr Wojciech Polak i lek. Małgorzata Nowosad z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie oraz dr Piotr Domagała, który wcześniej pracował w Warszawie. Dr Polak podkreśla, że przeszczepianie wątroby to praca zespołowa i że dzięki współpracy i dzieleniu się doświadczeniami mogą osiągnąć jeszcze więcej.

Od początku roku w UCK przeszczepiono już 20 wątrób. Szpital wykonuje także przeszczepy serca, płuc, nerek, rogówek oraz komórek krwiotwórczych i szpiku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRossmann Run: rekordowy bieg w Łodzi i jeden z największych biegów z aplikacją na świecie!
Następny artykuł100 lat Kółka Rolniczego w Kruszewie – podniosła uroczystość i nowe sztandar