Wczoraj, 9 lipca (21:41)
Trybunał Konstytucyjny w Słowenii uznał brak równości małżeńskiej za niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wyroku podano, że “małżeństwo osób tej samej płci nie umniejsza wagi tradycyjnego małżeństwa”. Tym samym w Słowenii dopuszczalne będą małżeństwa jednopłciowe.
Dla liczącej nieco ponad dwa miliony obywateli Słowenii to prawdziwy przełom. To niewielkie europejskie państwo stało się w piątek 32. krajem na świecie, które wprowadza równość małżeńską oraz daje zielone światło na adopcję dzieci przez pary tej samej płci.
Swoją decyzję słoweński trybunał opublikował na oficjalnej stronie internetowej. Uznał tym samym obowiązujące do tej pory przepisy za “niedopuszczalną dyskryminację” par jednopłciowych.
Zanim społeczność LGBT w Słowenii mogła ostatecznie obwieścić sukces, musiało minąć wiele lat. Związki partnerskie próbowano wprowadzić już w 1996 roku, jednak parlament ostatecznie odrzucił ten projekt. Częściowo udało się to dziesięć lat później, gdy partnerom tej samej płci pozwolono na rejestrację związku i przyznano część praw.
Po pięciu latach od przyjęcia tamtego rozporządzenia ustanowiono nowy kodeks rodzinny, dzięki któremu adopcja biologicznego dziecka partnera w parach jednopłciowych stała się możliwa. Zarówno małżeństwa tych par, jak i adopcja dzieci niespokrewnionych z żadnym z partnerów wciąż nie były dozwolone.
Minęło kolejnych pięć lat, by tym razem już oficjalnie wprowadzić termin związków partnerskich do systemu prawnego Słowenii. Wciąż jednak osoby tej samej płci, będące w takich związkach, nie mogły liczyć na podobne traktowanie przez państwowe urzędy, co tradycyjne pary stanowiące związek małżeński.
Krokiem do polepszenia losu społeczności LGBT w Słowenii okazało się zaskarżenie do Trybunału … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS