Zarejestrowana w Vancouver firma podała, że produkowany przez nią środek trafi do aptek w Izraelu i Nowej Zelandii tego lata i może być sprzedawany bez recepty.
Informacjom firmy zaprzeczyło jednak nowozelandzkie ministerstwo zdrowia, mówiąc że produkt nie uzyskał jeszcze zgody na użytek, a jedynie został wpisany do bazy danych regulatora, co nie jest jednoznaczne z uzyskaniem aprobaty.
Środek skutecznie i szybko redukuje ilość wirusa w organizmie?
Głównym składnikiem sprayu sprzedawanego pod nazwą Enovid jest tlenek azotu, który według twórców ma zabijać wirusy w jamie nosowej, nie pozwalając na dalszy rozwój patogenów i przedostawanie się ich do płuc.
Dotychczasowe wyniki badań kliniczne fazy II w Kanadzie i Wielkiej Brytanii sugerują, że środek skutecznie i szybko redukuje ilość wirusa w organizmie u zakażonych osób, o ok. 95 proc. w ciągu 24 godzin i 99 proc. w ciągu 72 godzin. To z kolei pozwala na zatrzymanie transmisji wirusa, skrócenie choroby i złagodzenie jej przebiegu.
Zakażenie koronawirusem
Wirus wywołujący chorobę COVID-19 jest przenoszony głównie przez kropelki, które wydzielają się, gdy osoba zarażona kaszle, kicha i wydycha powietrze. Kropelki te są zbyt ciężkie, aby unosić się w powietrzu, dlatego szybko opadają na podłogi i powierzchnie.
Badania nad amantadyną
Wciaż trwają poszukiwania skutecznego leku na COVID-19. W styczniu tego roku pojawiła się informacja, że Agencja Badań Medycznych sfinansowała badanie dotyczące zastosowanie amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Badanie ma na celu potwierdzić, czy napływające doniesienia o skuteczności wykorzystania amantadyny zapobiega rozwojowi COVID-19.
Czytaj też:
7 polskich ośrodków sprawdzi, czy amantadyna działa w COVID-19Czytaj też:
Węgry jako pierwsze państwo w UE otrzymały lekarstwo na COVID-19
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS