A A+ A++

Opracowana przez badaczy z Politechniki Chalmers ciecz umożliwi przechowywanie zgromadzonej energii słonecznej i późniejsze jej wykorzystanie bez dostępu do światła słonecznego. Zdaniem naukowców to rozwiązanie pozwoli przechować energię nawet przez 20 lat.

Za projekt odpowiada zespół pod kierunkiem Kaspera Moth-Poulsena, profesora na Wydziale Chemii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Chalmers. Specjalny katalizator o nazwie Molecular Solar Thermal Energy Storage (MOST) pozwala cieczy przekazywać ciepło nawet długo po jej wystygnięciu.

O niezwykłym projekcie poinformował Jeffrey Grossman, inżynier pracujący z tym materiałem w MIT. Wyjaśnił, że ciecz działa jak akumulator, ale “zamiast elektryczności, do wnętrza wpuszcza się światło słoneczne i wydobywa się z niego ciepło, wyzwalane na żądanie”.

Autorzy projektu wskazują, że rozwiązanie może być wykorzystywane w przyszłości w krytycznych sytuacjach, kiedy wystąpi wzmożone zapotrzebowanie na energię i dodają, że do wytworzenia 250 Wh energii potrzeba ok. 1 kg cieczy. Są również zdania, że ciecz może się sprawdzić w zasilaniu wielu urządzeń gospodarstwa domowego, ale również w przemyśle.

Zobacz: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone [Wideo]

Problem magazynowania energii pozyskanej ze słońca jest kluczowy dla rozwoju technologii opartych na odnawialnych źródłach energii, o czym wspominał również Bill Gates w wywiadzie dotyczącym kryzysu klimatycznego. Niezwykła ciecz opracowana przez badaczy może być odpowiedziom na ten problem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaseczki dla radomian. Nowe punkty
Następny artykułPomaga jej 55 gwiazd muzycznych wśród nich Piotr Grzyb – akcja charytatywna