– Po dzisiejszej decyzji papieża, która niejako potwierdza zarzuty stawiane Sławojowi Leszkowi Głódziowi, nie do pomyślenia jest kontynuowanie sytuacji, w której nadal byłby on honorowym obywatelem Warszawy – mówi “Wyborczej” Marcin Kierwiński, lider warszawskich struktur Platformy Obywatelskiej. – Skończyliśmy właśnie obrady rady powiatu partii. Wszyscy byli zgodni, dlatego jako szef warszawskiej Platformy zwróciłem się do Jarosława Szostakowskiego, szefa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy, żeby radni odebrali honorowe obywatelstwo.
To spora zmiana. Warszawscy radni PO dotąd blokowali odebranie zaszczytów Głódziowi. Rok temu odmówili zmiany uchwały o honorowych obywatelach Warszawy o zapis dopuszczający cofanie uhonorowania. Jarosław Szostakowski, lider klubu KO (współtworzą go m.in. radni PO i Nowoczesnej), przekonywał, że wprowadzenie takiej możliwości otworzyłoby drogę do motywowanych politycznie zmian w katalogu honorowych obywateli. W lutym 2021 r. radni PO powołali się na ten sam pretekst, odrzucając petycję złożoną przez Krystiana Głucha z Partii Razem.
Teraz, gdy na cofnięcie honorowego obywatelstwa nalega szefostwo partii (Kierwiński jest też sekretarzem generalnym PO), odebranie zaszczytnego tytułu Głódziowi wydaje się już formalnością.
Abp Sławoj Leszek Głódź Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
– Na pewno będzie powrót do tej dyskusji, zapewniam, że będziemy o tym rozmawiać na klubie KO. Nie ma żadnych wątpliwości, nie wyobrażam sobie, żeby po decyzji papieża abp Głódź mógł zachować honorowe obywatelstwo Warszawy – mówił w poniedziałek “Wyborczej” Paweł Sawicki, warszawski radny Nowoczesnej. Dyskusja skończyła się, zanim się zaczęła, wraz z decyzją szefa warszawskiej PO.
Odebranie tytułu abp. Głódziowi będzie precedensem – jeszcze nigdy Rada Warszawy nie cofnęła swojej decyzji w tej sprawie.
Sprawę skomentowały posłanka i radna Lewicy. “Dwa lata temu to radni PO nie chcieli odebrać tego tytułu Głódziowi, wniosek złożyła wtedy Agata Diduszko-Zyglewska, i co, czekaliście na decyzje Watykanu?” – zapytała pod postem Kierwińskiego Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Wiosny.
Diduszko-Zyglewska, która niejednokrotnie apelowała w Radzie Warszawy o odebranie Głódziowi honorowego obywatelstwa, w rozmowie z nami podkreśla, że cieszy się, iż “po dwóch latach od momentu, kiedy złożyła wniosek z radnymi Nowoczesnej, szef stołecznej Platformy przyznaje im rację i dołącza do ich apelu”. – Pewnie łatwiej mu będzie przekonać radnych PO do tego czynu – mówi. – Jednocześnie przypominam, że w naszym wniosku apelowaliśmy równocześnie o odwołanie bp. Hosera z tych samych przyczyn. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli też w tej sprawie czekać na pieczątkę z Watykanu.
Obecnemu arcybiskupowi seniorowi archidiecezji gdańskiej stawiano zarzuty wyciszania sprawy pedofilii w Kościele. W poniedziałek zarzuty ostatecznie potwierdziła decyzja papieża Franciszka, który nałożył karę na Sławoja Leszka Głódzia. Niezbyt surową, choć dotkliwą – hierarcha dostał nakaz wyprowadzki poza archidiecezję gdańską, ma też zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji. Nałożono na niego także nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć. Kwoty nie ujawniono.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS