Jak poinformował portal Jasło112 w województwie podkarpackim na kwiecień zaplanowane jest przejęcie numeru alarmowego 998 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Co to oznacza? W chwili wybrania numeru 998 nie będziemy już łączeni bezpośrednio z dyżurnym danego Stanowiska Kierowania w powiecie jakim się znajdujemy lecz ze skoordynowaną dyspozytornią w Rzeszowie.
Numer nadal będzie działał, lecz po jego wybraniu odbierze operator, który na podstawie zebranego wywiadu ze zgłaszającym uzna czy zgłoszenie jest podstawne i należy je przyjąć. Gdy takie zgłoszenie zostanie zakwalifikowane przez operatora przekaże on je dalej do odpowiednich służb, w tym wypadku mowa akurat o straży pożarnej. Dyżurny Straży Pożarnej na zasadzie formatki otrzyma elektroniczne informacje o zdarzeniu, a następnie podejmie decyzje o dyspozycji sił i środków do danego zdarzenia. Obecnie “formatki” już od kilku lat przychodzą do dyżurnych odpowiednich służb, nie będzie to żadna nowość!
Takie zmiany przez organizatorów tego systemu uzasadnianie są szybszym powiadamianiem służb ratowniczych i reagowaniem na zdarzenia. Jednym z głównych powodów jest także eliminowanie i niepodejmowanie bezpodstawnych zgłoszeń, które mają miejsce niemalże każdego dnia. Ma to także zapewnić ciągłość przyjmowania zgłoszeń w razie gdyby linie były przeciążone bądź doszło do awarii systemu.
Obecnie taki system działa przy obsłudze numeru 112 oraz 997. Kolejny numer do przejęcia to 998, na samym końcu przejęty zostanie 999, ale w tym wypadku to perspektywa 2024 roku.
W Polsce województwo podlaskie jako pierwsze przełączyło numer alarmowy 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Wraz z województwem lubelskim Podlasie uczestniczy w pilotażu tego przedsięwzięcia. Ocena przebiegu pilotażu w tych dwóch województwach, będzie miała wpływ na ostateczną decyzję co do kontynuacji tego procesu w pozostałych województwach.
red. Marcin Pałac, Marcin Mikosz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS