A A+ A++

Burmistrz miał rację, nie udzielając zwolnienia prowadzącemu najem – uznał sąd.

XIX-wieczny pałac i park z otaczającymi je terenami rolnymi i rekreacyjno-wypoczynkowymi sprzedano w 1997 r. Nabywcą była osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą w postaci wynajmu i zarządzania nieruchomościami. Zespół pałacowo-parkowy wszedł do majątku osobistego, nieobjętego wspólnością małżeńską. Obecnie, zgodnie z decyzją burmistrza miasta i gminy ws. łącznego wymiaru podatków za 2020 r., część nieruchomości objęta wpisami do rejestru zabytków jest zwolniona od podatku od nieruchomości.


Właścicielka nieruchomości zapytała jednak burmistrza, czy zwolnienie będzie też obowiązywać, gdy odda na wyłączny użytek fundacji pałac i park na podstawie umowy dzierżawy lub najmu. Wprawdzie obecnie fundacja prowadzi handel dziełami sztuki, ale w przyszłości miałaby wykonywać w pałacu i parku wyłącznie nieodpłatną działalność statutową, polegającą na wspieraniu i promocji twórczości artystycznej. Byłyby koncerty, spotkania autorskie, widowiska artystyczne czy wystawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych właścicielce zespołu pałacowo-parkowego przysługiwałoby zwolnienie z podatku od nieruchomości – argumentowała autorka wniosku do burmistrza.

W informacji indywidualnej burmistrz rozwiał te przypuszczenia. Zwolnienie nie przysługuje – stwierdził. Ze zwolnienia od podatku od nieruchomości wyłączone są grunty i budynki, wpisane wprawdzie indywidualnie do rejestru zabytków, ale zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Skoro właścicielka pałacu i parku planuje zaliczyć obie te nieruchomości do składników majątku przedsiębiorstwa, a następnie oddać je w całości lub w części na wyłączny użytek fundacji na podstawie umowy najmu bądź dzierżawy, przychód z takiej umowy przesądza o prowadzeniu działalności gospodarczej z wykorzystaniem nieruchomości.

Adresatka interpretacji złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Jej zdaniem burmistrz błędnie przyjął, że chociaż pałac i park miałyby być oddane fundacji w najem lub dzierżawę, będzie to działalność gospodarcza z wykorzystaniem nieruchomości. To zaś uniemożliwia zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Również sąd nie dopatrzył s … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOSTRÓDA: KIEROWAŁ MIMO SĄDOWEGO ZAKAZU
Następny artykułCo dalej z poznańskim PKS-em? Wszystko rozbija się o pieniądze. “Ale mamy argumenty”