Przegląd techniczny w czasie epidemii? W związku z atakiem koronawirusa SARS-CoV-2, od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego – m.in. zakazano organizowania imprez masowych (targi, koncerty, zloty, mecze piłkarskie). Z czasem – od 1 kwietnia – zabroniono nawet spacerów w dwuosobowych grupach.
Zgodnie z logiką (i zaleceniami) rezygnujesz z komunikacji miejskiej na rzecz motocykla, czy też samochodu. Zgodnie z zaleceniami masz ograniczyć kontakty z innymi ludźmi do niezbędnego minimum. A kończy ci się ważność badania technicznego – co robić?
Kwarantanna, choroba, obawa przed wizytą na Stacji Kontroli Pojazdów – to wszystko może utrudnić terminowe wykonanie badania technicznego motocykla czy samochodu w trakcie epidemii. Jednak, póki co, regulacje prawne NIE PRZEWIDUJĄ zwolnienia właściciela pojazdu z tego obowiązku.
Nie ma przeproś – za jazdę bez ważnego badania technicznego grozi ci mandat w wysokości 500 zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, ale tak naprawdę to może być dopiero wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o kłopoty.
Jeśli przytrafi ci się kolizja lub potrącisz pieszego, to może się okazać, że firma ubezpieczeniowa może próbować przerzucić koszty odszkodowania na ciebie – musi udowodnić, że niesprawny pojazd (brak ważnego przeglądu) przyczynił się do wypadku.
Stan zagrożenia epidemiologicznego niczego w tym względzie nie zmienia. Jeśli dojeżdżasz motocyklem do pracy, czy po zakupy, to ma on mieć ważne badanie techniczne i opłaconą polisę OC. Ale… Nie ma żadnych restrykcji, czy kar za niewykonanie badania w terminie, dlatego jeśli przebywasz na kwarantannie, w szpitalu lub po prostu nigdzie nie jeździsz, bo pracujesz zdalnie itp., możesz przełożyć wykonanie badania technicznego motocykla na bardziej dogodny dla ciebie czas.
Przegląd techniczny w czasie epidemii
Co do zasady, to Stacje Kontroli Pojazdów pracują normalnie. Jednak przed przyjazdem na badanie techniczne warto zadzwonić, żeby potwierdzić godziny otwarcia i ewentualnie umówić się na konkretną godzinę.
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało „wykaz dobrych praktyk” zapobiegania, przeciwdziałania oraz ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem dla klientów stacji, a także pracowników i przedsiębiorców.
Zaproponowano by:
- ograniczyć do minimum kontakt użytkownika pojazdu z diagnostą.
- jeśli to możliwe, użytkownik pojazdu powinien w nim pozostać i wykonywać polecenia diagnosty związane z wykonywaniem badania.
- w miarę możliwości opłaty za badania techniczne powinny być wnoszone w formie bezgotówkowej.
- jeśli kilku użytkowników czeka na badanie techniczne, powinni zostać w swoim pojeździe.
- jeśli zostanie zaobserwowany zły lub podejrzany stan zdrowia, należy postępować zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Uwaga! Jeśli nie wykonasz przeglądu w terminie z ważnego powodu (np. byłeś poddany kwarantannie domowej), a policjant nałoży na ciebie mandat, to możesz się odwołać od jego decyzji.
Okresowe badania techniczne – cennik 2020
- motocykl, ciągnik rolniczy 63,00 zł
- motorower 51,00 zł
- samochód osobowy 99,00 zł
- samochód osobowy z instalacją gazową LPG/CNG 162 zł
Podane ceny zawierają opłatę ewidencyjną w wysokości 1 zł na rzecz CEPiK (Centrala Ewidencji Pojazdów i Kierowców).
Co ile badanie techniczne motocykla i motoroweru?
- pierwsze badanie po 3 latach od daty pierwszej rejestracji (fabrycznie nowy pojazd)
- kolejne po 2 latach
- następne co 12 miesięcy od poprzedniego badania
Co ważne pojazdy zabytkowe (tak motocykle, jak i motorowery) są zwolnione z corocznych badań technicznych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS