W poniedziałek i we wtorek (9-10 maja), w dziewięciu brzeskich przedszkolach odbyła się akcja pod nazwą “Zakładanie Łąk Kwietnych”. Oprócz przedszkolaków do akcji przyłączyli się leśnicy z brzeskiego nadleśnictwa.
Łąka kwietna to specjalnie przygotowany teren obsiany mieszankami traw, ziół i kwiatów jednorocznych. Takie miejsce może cieszyć nasze oczy naturalnym wyglądem. Dużym plusem łąki kwietnej jest mały nakład prac pielęgnacyjnych, przy dużym efekcie dekoracyjnym kwitnących kwiatów.
W ramach akcji koordynowanej przez Publiczne Przedszkole nr 2 w Brzegu, przedszkolaki posiały nasiona traw, kwiatów oraz ziół, z których w przyszłości na placach zabaw powstaną łąki kwietne. Dzieci ze wszystkich przedszkoli uczestniczyły również w krótkiej pogadance z brzeskimi leśnikami, którzy przybliżyli dzieciom jak ważne jest sadzenie w miastach łąk kwietnych.
- “Nadleśnictwo Brzeg chętnie angażuje się w akcje promujące ochronę przyrody i bioróżnorodności, tym lepsze ma ona efekty im wcześniej uzmysłowi się młodym ludziom, jak ważne jest dla nas wszystkich życie w zgodzie z naturą. W tym przypadku przedszkolaki były bardzo zaangażowane w całą akcję, gdyż miały wpływ na to, jak będzie wyglądało ich otoczenie, a to już dla nas leśników ma ogromne znaczenie, bo prócz dbania o lasy równie ważne jest edukowanie. Szczególnie młodych ludzi” – mówi Mateusz Brożyński z Nadleśnictwa Brzeg.
- „Akcja, którą przeprowadziliśmy razem z pracownikami Nadleśnictwa była niezwykłą okazją do działania, wykorzystania w praktyce zdobytych przez dzieci i nauczycieli wiadomości i umiejętności. Można ją nazwać swoistą terapią ogrodniczą, która umożliwia również rozładowanie napięcia nerwowego i stresu, poprzez wykonywanie konstruktywnych zadań w otoczeniu przyrody. Wpływa pozytywnie na samoocenę poprzez dostrzeganie pozytywnych efektów podjętych działań” – podsumowuje Elżbieta Prorok-Zdyb, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 2.
W ramach dwudniowej akcji każdy przedszkolak miał możliwość własnoręcznie wysiać kilka garści nasion, które w przyszłości będą mogły cieszyć ich oczy. Pozostaje tylko czekać na efekty wykonanych prac. Trud przedszkolaków z pewnością zostanie wynagrodzony w kolejnym roku.
- „W Przedszkolu Publicznym nr 6 w Brzegu przedszkolaki także dbają o pszczoły. Kwietnia łąka powstała w niebywale prosty i naturalny sposób. Część trawnika jest zwyczajnie niekoszona. Połacie stokrotek, jasnoty purpurowej, bluszczyka kurdybanka oraz fiołków cieszą dzieci i owady. W ogrodzie można już cieszyć się także kwitnącymi glicyniami, które z pewnością przyciągną pszczółki. Te zaś będą mile widziane, bo przedszkolaki przygotowują właśnie skrzynie pod permakulturowe uprawy. Kwiaty pomidorów, truskawek i poziomek z pewnością będą odwiedzane przez brzęczące zapylacze. Im więcej zieleni i kwiatów, tym więcej zdrowia – wie to każde dziecko. Dlatego ta wspólna inicjatywa jest tak ważna. Edukacja ekologiczna poprzez takie aktywności jest najlepszym sposobem na wdrażanie zdrowych nawyków, kształtowanie postaw proekologicznych oraz odpowiedzialności za siebie i środowisko” – podsumowuje Ewelina Antonowicz, nauczyciel Publicznego Przedszkola nr 6.
Dodajmy, że w akcji udział wzięło aż 9 brzeskich przedszkoli: Przedszkole Publiczne nr 1, Przedszkole Publiczne nr 2, Przedszkole Publiczne nr 4, Przedszkole Publiczne nr 5, Przedszkole Publiczne nr 6, Przedszkole Publiczne nr 7, Przedszkole Publiczne nr 8, Przedszkole Publiczne nr 10 oraz Przedszkole Publiczne nr 11.
Tekst: Mateusz Brożyński
Zdjęcia: Piotr Kundys, Mateusz Brożyński, Edyta Czapka oraz Maciej Witka, Ewelina Antonowicz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS