Żłobki i przedszkola
We Wrocławiu jest 125 miejskich przedszkoli i żłobków, do których uczęszcza ok. 20 tys. dzieci. Jako organ prowadzący miasto bierze odpowiedzialność za dzieci oraz za kadrę, która w tych placówkach pracuje. Z zebranych wśród rodziców deklaracji wynika, że 20% rodziców jest gotowa oddać dzieci pod opiekę przedszkoli, a ponad 30% rodziców pod opiekę żłobków.
Wg rządu zasiłki opiekuńcze będą wypłacane do 24 maja – takie rozporządzenie jest przygotowywane, a opieka instytucjonalna nad dzieckiem ma być dodatkiem, nie wymogiem.
– Jest mało prawdopodobne, że uruchomimy placówki po 6 maja, ten tydzień poświęcimy na przygotowanie do ponownego funkcjonowania – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Decyzja o otwarciu zostanie podjęta, gdy otrzymamy zapewnienie, że te placówki są bezpieczne. Dziś wysłane zostały pisma m.in. do sanepidu, wojewody i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych z prośbą o wytyczne, opinie i kontrole w placówkach. Domagamy się też precyzyjnych informacji i wytycznych od rządu.
Rekomendujemy żłobkom i przedszkolom prywatnym, by zachowały się w ten sam sposób – dodał prezydent Sutryk.
Instytucje kultury (galerie sztuki, muzea, biblioteki)
W związku z decyzjami rządu o stopniowym wznawianiu działalności muzeów, galerii sztuki i bibliotek ostateczne decyzje o terminie, trybie i zakresie otwarcia będą podejmowali dyrektorzy tych instytucji.
Przed ich podjęciem dyrektorzy są zobowiązani do uzgodnienia zasad udostępnienia instytucji z inspektoratem sanitarno-epidemiologicznym i przedstawienie planu działań w Wydziale Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. Priorytetem jest bezpieczeństwo pracowników i mieszkańców Wrocławia.
Oznacza to, że placówki nie zostaną otwarte 4 maja, a będą otwierane sukcesywnie, zgodnie z przedstawionymi planami dyrektorów instytucji.
Obiekty sportowe
Mimo że decyzja o otwarciu boisk zapadła w minionym tygodniu, do chwili obecnej nie ukazały się przepisy wykonawcze. To oznacza, że Młodzieżowe Centrum Sportu i Spartan, które zarządzają tymi obiektami nie wiedzą, na jakich zasadach mogą je udostępniać. Otwarcie boisk czeka zatem na rzeczone przepisy.
Miasto zwróciło się także z prośbą do sanepidu o określenie zasad bezpieczeństwa związanych z wykorzystywaniem tych obiektów przez mieszkańców Wrocławia.
Dopiero mając te wytyczne będą podejmowane decyzje o harmonogramie otwarcia obiektów sportowych.
To oznacza, że obiekty nie zostaną otwarte 4 maja.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS