Pytanie pierwsze – jak dokładnie zostaną zdefiniowani pracownicy służb mundurowych i medycznych?
Z informacji dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy wynika, że poza oczywistymi zawodami: lekarzami, pielęgniarkami, policjantami, strażakami, żołnierzami, mają tam być dopisane wszystkie osoby bezpośrednio zaangażowane w zwalczanie pandemii. Czyli także osoby pracujące w szpitalnej recepcji, pracownicy cywilni policji i wojska, itd.
Żeby dziecko takich osób zostało przyjęte do przedszkola w najbliższych dniach potrzebne będzie zaświadczenie od pracodawcy.
Słuchacze pytają też, co w sytuacji, gdy żłobek lub przedszkole odmówi przyjęcia dziecka. Uspokajamy – placówka nie ma do tego prawa, musi dziecko lekarza albo policjanta przyjąć. Inaczej otrzyma karę.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował dziś na Twitterze, że wieczorem podpisał rozporządzenie ws. zamknięcia przedszkoli na dwa tygodnie.
“Wszystkie obostrzenia i wyłączenia w oświacie są do 9 kwietnia. Co dalej? Wszystko zależy od naszej odpowiedzialności. Jeśli jako społeczeństwo ją wykażemy, to umożliwimy powrót dzieci do przedszkoli i szkół jeszcze w kwietniu” – dodał Czarnek.
W uzasadnieniu rozporządzenia czytamy, że zostało ono przygotowane “mając na względzie potrzebę zahamowania rozwoju epidemii Covid-19 oraz z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju.”
Wyjaśniono, że wprowadzone ograniczenie będzie polegało na prowadzeniu zajęć w przedszkolach z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć.
“Dodatkowo, ww. placówki wychowania przedszkolnego będą obowiązane prowadzić zajęcia dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (…)” – czytamy w rozporządzeniu.
Rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia.
Od jutra w życie wchodzą nowe, dodatkowe obostrzenia. Będą obowiązywać do 9 kwietnia. Co się zmienia?
- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. m kwadratowych zostają zamknięte. Hurtownie pozostają otwarte
- W sklepach, które pozostają otwarte: 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2
- Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte
- Żłobki i przedszkola zostają zamknięte – wyjątkiem są dzieci medyków i służb porządkowych
- Do 9 kwietnia w kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m kwadratowych przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra
- Działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego: zamknięte np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe
- Rekomendacja pracy zdalnej. Dotyczy także całej administracji publicznej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS