Choć przeszli covid i nie stwarzają żadnego zagrożenia, placówki są dla nich zamknięte.
Ozdrowieńcy przez sześć miesięcy są zwolnieni z kwarantanny, ale nie mogą posłać dziecka do żłobka lub przedszkola podczas lockdownu. Nawet jeśli przeszło covid. Taką możliwość mają za to m.in. medycy, mundurowi, niektórzy nauczyciele i pracujący w domach pomocy społecznej, choć ich dzieci mogą przecież przynieść koronawirusa do placówki.
Przedstawicielka fundacji Przestrzeń dla Edukacji wskazuje wyjście z patowej sytuacji.
– Placówka ma obowiązek przyjąć dziecko na wniosek rodzica, a rodzic nie ma obowiązku udzielać informacji o miejscu pracy. Zgodnie z przepisami o ochronie danych zbieramy tylko te dane, które są nam konieczne do podpisania umowy o świadczenie usługi – zaznacza Iga Kazimierczyk.
Niestety, ani Ministerstwo Edukacji i Nauki, ani Ministerstwo Rodziny, ani Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziały na pytania o sensowność zamykania przedszkoli i żłobków przed małymi ozdrowieńcami.
Braki w przepisach
Choć osoby, które przeszły covid, nie mają obecnie zbyt wielu przywilejów, przepisy dotyczące ich statusu i tak nie są wolne od sprzeczności.
Ozdrowieńcy po kontakcie z osobą zakażoną nie podlegają kwarantannie przez pół roku. Tak wynika z wyjaśnień zamieszczonych na rządowej stronie.
W przypadku zwolnienia z kwarantanny w trakcie choroby domownika sześciomiesięczny termin liczy się od daty pozytywnego testu na ozdrowieńca.
– Przepisy nie odpowiadają jednak na pytanie, jaki jest status ozdrowieńca, któremu sześciomiesięczny okres minie w trakcie odbywania izolacji przez domownika – mówi Katarzyna Jarczyk z kancelarii Olesiński i Wspólnicy.
Ta regulacja nie jest spójna z zasadami dotyczącymi kwarantanny przy przekraczaniu granicy. W tym przypadku mowa jest o ozdrowieńcach, którzy zakończyli izolację nie później niż sześć miesięcy przed dniem przekroczenia polskiej granicy. Oczywiście, jeśli odpowiednio udokumentują to Straży Granicznej.
Z kolei § 8 rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń w związku z wystąpieniem stanu epidemii zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny wszystkie osoby, które zakończyły hospitalizację lub izolację z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 bez wskazania terminu.
Warto sprawdzać
– Rekomendujemy więc pracodawcom szczegółowe weryfikowanie informacji związanych z obejmowaniem pracowników, w tym również ozdrowieńców, kwarantanną oraz uświadamianie, że status ozdrowieńca może nie uchronić przed obowiązkiem odbywania kwarantanny z uwagi na zakażenie domownika czy przyjazd … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS