Przed nadchodzącą wigilią wiele pań domu zastanawia się co podać na wigilijną kolację. Pomagamy naszym czytelnikom podjąć decyzję i publikujemy poniżej 12 przepisów. Autorami przepisów jest dwanaście mieszkanek Pałuk, które zechciały podzielić się z nami swoimi tajemnicami – z Janowca, Żarczyna, Barcina, Cotonia, Żnina, Gąsawy, Łabiszyna, Słębowa i Szubina. Tekst drukowaliśmy w roku 2000, ale jest on cały czas aktualny.
ŚLEDŹ POD PIERZYNKĄ
poleca Maria Zwolenkiewicz, Żnin
Składniki: 1 kg śledzi matiasów, 3 cebule białe, 3 cebule czerwone, puszkę ananasa, średni słoiczek majonezu, puszkę kukurydzy
Przygotowanie: Śledzie płuczę pod bieżącą wodą i kroje w średniej wielkości kostkę i układam w przezroczystym naczyniu. Na to drobno pokrojona cebulka, ananasa. To przykrywam pierzynką z majonezu, na wierzch kukurydza. Składniki muszą być układane warstwami. Ważne jest również by ich nie mieszać. Nie dodajemy również żadnych przypraw. W przezroczystym naczyniu wszystko jest pięknie widoczne. Tak przygotowaną sałatkę odstawiamy na około godzinę na werandę, czyli tam w domu gdzie mamy około 10 stopni C. Sałatka cieszy się sporą popularnością i zawsze przygotowuję ją również na pierwsze święto. Bardzo lubię święta Bożego Narodzenia. To jedyny dzień w roku gdy spotykamy się cała rodziną. Szczególny moment to śpiewanie kolęd, kiedy łza się w oku kręci.
BARSZCZ CZERWONY
poleca Jolanta Maciejewska, Gąsawa
Składnik: 5 średnich buraków, cytryna, 3 ziarenka ziela angielskiego, liść laurowy, pieprz, sól.
Przygotowanie: Buraki obieram i tnę na kawałki. Wkładam do garnka i następnie zalewam litrem wrzącej wody. Wybieram buraki równiej wielkości, najczęściej średnie bo mają najmocniejszy aromat. Dodaję ziele angielskie, liść laurowy. Gotuję pod przykryciem. Na końcu doprawiam dolą, świeżo zmielonym pieprzem i cytryną. Barszcz podaję z uszkami na specjalnej, świątecznej zastawie. Zdarza się, że pijemy barszcz z filiżanek.
ZUPA RYBNA
poleca Alina Kucharska, Janowiec Wielkopolski
Składniki: 4 głowy karpia albo innej ryby, 3 małe marchewki, pól selera, 2 pietruszki, mała cebula, liść laurowy, 4 ziarenka pieprzu, 2 ziarenka ziela angielskiego, sól.
Przygotowanie: Głowy zalewam 2,5 l wody, następie dodaję oczyszczone warzywa w całości. Wywar powinien się gotować mniej więcej pól godziny. Gdy wywar jest już gotowy doprawiam go solą i pieprzem. Można podawać zupę czystą albo zabielaną. Do zabielania używam niepełnej szklanki śmietany i łyżki mąki, po dodan iu trzeba zagotować. Zabielaną zupę serwuję z makaronem na talerzach, a czystą w bulionówkach. Przepisy na wigilijne dania przekazujemy w naszej rodzinie z pokolenia na pokolenie.
KARP Z GRZYBAMI
poleca Alina Hofman, Barcin
Składniki: 3 kg karpia, 30 dag suszonych grzybów, 2 średnie cebule, mąka, sól, pieprz, vegeta, olej do smażenia
Przygotowanie: najczęściej kupujemy karpia już nieżywego, u nas w domu nie ma nikogo kto pozbawił by karpia życia. Średniej wielkości karpie po wypatroszeniu moczymy w zimnej wodzie. Następnie kroję rybę w dzwonka, doprawiam solą, pieprzem i vegetą do smaku, obtaczam w mące i smażę na gorącym oleju z dwóch stron. Gdy ryby zarumienią się na złoty kolor zdejmuję z ognia i wykładam na serwetki by odsączył się tłuszcz. Suszone grzyby myję i moczę w zimnej wodzie. Zmieniam wodę i obgotowuję przez około 1 godzinę. Kolejny raz odlewam wodę, doprawiam solą, pieprzem. Dodaję cebulę pokrojoną w kostkę i mąkę. To wszystko wrzucam na gorący olej na patelni i smażę. Przesmażam i gotowe grzyby wykładam na ułożone na półmisku ryby. W tym roku w lasach niedaleko Drogosławia było mnóstwo grzybów. Całą rodziną wybraliśmy się na grzybobranie i udało nam się zebrać sporą ilość czarnych łebków, które zagoszczą na naszym wigilijnym stole.
KARP PO GRECKU
poleca Beata Szkulimowska, Żarczyn, gmina Kcynia
Składniki: 2 kg karpia, 6 marchewek, 3 pory, 3 pietruszki, 1 średni seler, 5 dag koncentratu pomidorowego, przyprawa do zup, 2 liście laurowe, 3 ziarenka ziela angielskiego, 10 szt. goździków, pieprz i sól, mąka do panierowania, olej do smażenia, vegeta.
Przygotowanie: Umytego i wyczyszczonego karpia kroimy w dzwonka, doprawiamy solą i pieprzem. Następnie panieruję w mące. Po upieczeniu na złoty kolor wykładam ryby na papierowy ręcznik by osączyć z oleju. Marchew, pietruszkę i seler trę na grubej tarce. Por przecinam na pół i tnę na chude paski. Warzywa podsmażam na oleju około 15 minut, dodaję koncentrat pomidorowy i duszę do miękkości w towarzystwie liści laurowych, goździków i ziela angielskiego. Pod koniec gotowania przyprawiam solą, pieprzem, vegetą. Na ryby ułożone na półmisku wykładam gotowy sos. Tą potrawę można jeść na gorąca oraz na zimno. W tym roku do wigilii u nas usiądzie 12 osób i mam nadzieję, że wszyscy spróbują mojego karpia po grecku.
RYBA W GALARECIE
poleca Grażyna Błaszkiewicz, Łabiszyn
Składniki: 1 kg karpia albo na przykład sandacza, marchewka, pietruszka, por, mała cebula, vegeta, pieprz, 5 łyżeczek żelatyny
Przygotowanie: Sprawionego i umytego karpia tnę w na kawałki, oraz opruszam solą i pieprzem. Do garnka z rybą wrzucam obraną włoszczyznę i cebulę pokrojoną w ćwiartki. Wszystko zalewam około 1,5 l wody. Całość gotuję na małym ogniu , pod przykryciem około 30 minut. Ugotowaną rybę delikatnie wyjmuję z garnka, doprawiam solą, vegetą, pieprzem, a następnie przecedzam. Ważne jest dobre doprawienie wywaru, gdyż po dodaniu 5-6 łyżeczek żelatyny smak może być mdły. Żelatynę trzeba wcześniej namoczyć. Rybę obieram z ości układam na półmisku w kształt ryby albo dowolnie. Rybę dekoruję marchewką, natką pietruszki, groszkiem lub kukurydzą. Zastygającą galaretą polać rybę i odstawić do całkowitego stężenia. Wigilię spędzimy prawdopodobnie u teściów w Chomętowie albo u moich rodziców w Oporowie, a ryba w galarecie będzie daniem, które przygotuję na kolację wigilijną.
Na co dzień podaje mojej rodzinie potrawy na które przepisy znajduje w książkach i czasopismach kulinarnych. Jednak wigilijny stół zapełnia się tradycyjnymi potrawami – mówi Grażyna Błaszkiewicz. fot. Kamila Czechowska
KAPUSTA Z GROCHEM
poleca Alina Rogowa, Cotoń, gmina Rogowo.
Składniki: 20 dag niełuskanego grochu, 50 dag kapusty kiszonej, 5 łyżek oleju bądź oliwy z oliwek, liść laurowy, 3 ziarenka ziela angielskiego, 5 jagód jałowca
Przygotowanie: Dzień przed wigilią namaczam wcześniej przebrany i umyty groch w zimnej wodzie. Namoczony groch gotuję na wolnym ogniu do miękkości około godziny. W trakcie gotowania zbieram łyżką tworzącą się pianę. Kiszoną kapustę kroję, dodaję listek laurowy, ziele angielskie oraz jałowiec i olej. Podlewam niewielką ilością wody i gotuję do miękkości, a na końcu doprawiam niewielką ilością vegety i pieprzem. Do wigilii siadamy dość wcześnie, gdy tylko pojawi się pierwsza gwiazdka już siedzimy przy stole, jest to zazwyczaj około 16.00.
SAŁATKA JARZYNOWA
poleca Jadwiga Płonka, Lubostroń
Składniki: 20 dag marchewki, 20 dag pietruszki, 20 dag selera, 30 dag ziemniaków, 4 jajka, 1 mała cebula, puszka groszku, 1 łyżeczka musztardy, szklanka oleju, sól, pieprz.
Przygotowanie: Marchewkę, pietruszkę, seler i ziemniaki szoruję i gotuję. Gotowe warzywa obieram i tnę na równie drobne kawałki. Trzy jajka gotuję na twardo i również drobno kroję. Podobnie postępuję z cebulą. Aby zrobić majonez trzeba wbić żółtko do miseczki, dodać łyżeczkę musztardy i szczyptę soli. Następnie powoli mieszając wlewać olej, na koniec dodać białko i doprawić solą i pieprzem. Wszystkie ugotowane warzywa, groszek i majonez delikatnie wymieszać. Gotową sałatkę umieszczamy na półmisku lub w misce, na wierzch dajemy trochę majonezu i wygładzamy. Dekorujemy marchewką, jajkiem i groszkiem.
PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
poleca Danuta Jurek, Słębowo, gmina Żnin
Składniki: 2 szklanki mąki, jajko, łyżka oleju, 30 dag kiszonej kapusty, 30 dag słodkiej kapusty, cebula, 15 dag suszonych grzybów, 2 łyżeczki masła, sól, pieprz.
Przygotowanie: Białą kapustę drobno pokroić i gotować w osolonej wodzie15 minut. Osobno gotować kiszoną kapustę, o około 10 minut dłużej. Grzyby namoczyć w mleku na 40 minut, następnie wypłukać i w niewielkiej ilości wody gotować około pół godziny. Oba rodzaje kapusty i grzyby ostudzić i osączyć. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na maśle. Kapustę, grzyby i cebulkę zemleć w maszynce. Następnie wymieszać i doprawić solą i pieprzem. Mąkę wysypać na stolnicę i polać połową szklanki wody. Dodać jajko i zagnieść ciasto. Dodać łyżkę oliwy i zagnieść jeszcze raz. Rozwałkować ciasto i wyciąć szklanką kółka, nałożyć farsz i zlepić pierogi. Gotować około 5 minut od momentu gdy pierogi wypłyną.
Pierogi cieszą się wśród mojej rodziny dużym powodzeniem. Serwuję je nie tylko podczas wigilijnej kolacji – wyznaje Danuta Jurek. fot. Kamila Czechowska
SAŁATKA Z PORÓW I PIECZAREK
poleca Agnieszka Gryglewicz-Olszewska, Szubin
Składniki: 20 dag porów, 20 dag pieczarek, 1 średnią marchewkę, 1 jabłko, łyżka oliwy, sól, pieprz.
Przygotowanie: Do sałatki wybieramy tylko jasne części porów, które dokładnie myjemy i kroimy na około 5 milimetrowe krążki. Umyte pieczarki kroimy w plasterki. Pory i pieczarki wrzucamy na rozgrzaną patelnię z łyżką oliwy. Chwilę podsmażamy, dodajemy 4-5 łyżek wody i wrzucamy startą na grubej tarce marchew. Smażymy mieszając, następnie dodajemy grubo starte jabłko. Doprawiamy solą i pieprzem. Czekamy aż woda odparuje. Podajemy na stół już schłodzone. Wigilia jest u nas w rodzinie magicznym dniem, siadaliśmy do niej zawsze gdy na niebie pojawiła się pierwsza gwiazdka. Z niecierpliwością jej wyczekiwaliśmy. Tradycyjnie w oknie naszego domu z daleka dostrzec można było rozświetloną choinkę, podobnie jest już w mojej rodzinie.
ZUPA Z SUSZONYCH OWOCÓW
poleca Anna Stępniewska, Szubin
Składniki: 10 dag suszonych śliwek np. kalifornijskich, 10 dag suszonych jabłek, 10 dag suszonych gruszek, cukier do smaku.
Przygotowanie: suszone owoce po umyciu należy najpierw moczyć w zimnej wodzie przez dwie godziny. Gdy owoce namiękną wtedy szybciej się gotują. Po namoczeniu odlewamy wodę i zalewamy około 4 l świeżej. Wsypujemy cukier i gotujemy. Gotową potrawę w naszej rodzinie jemy w dwóch postaciach. Jako zupę i wtedy dodajemy makaron, albo jako kompot na zimno. Najlepszy makaron do zupy z suszonych owoców robi moja mama. Ten przepis był w naszej rodzinie od zawsze, myślę, że gdy dorosną moje dzieci, to na ich wigilijnych stołach również zagości zupa z suszonych owoców.
“Najlepszy makaron do zupy z suszonych owoców robi moja mama” – mówi Anna Stępniewska fot. Kamila Czechowska
MAKIEŁKI
poleca Krystyna Wiśniewska, Janowiec Wielkopolski
Składniki: 0,5 mąki wrocławskiej, 2 jajka, 3-4 łyżki mleka, 10 dag maku, 3 łyżki masła, 2 łyżki cukru, 1 łyżka miodu, pól szklanki słodkiej śmietany 18%, bakalie: rodzynki, migdały, orzechy, figi, śliwki suszone, czekolada.
Przygotowanie: Do mąki dodać jajka i mleko. Następnie wyrobić ciasto, rozwałkować i ciąć w grubsze paseczki. Na 3 litry wrzącej wody wrzucam makaron i dodaję łyżeczkę soli. Czekam około 5 minut i po zagotowaniu odcedzam i przelewam zimną wodą. Do zmielonego maku dodaję bakalie, pokruszoną czekoladę, miód, cukier i śmietankę. Wszystkie składniki mieszam z makaronem. Lubię gotować i zajmuję się tym zawodowo gdyż prowadzę firmę organizującą imprezy okolicznościowe. Na wigilii w tym roku będzie u nas 16 osób. Planuję przygotować na tą uroczystą kolację 13.
Kamila Czechowska
Pałuki nr 461 (51/2000)
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS