A A+ A++

Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19 wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach tarczy antykryzysowej. Chodzi m.in. o zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe.

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz za luty 2021 r. Wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. – przypomina Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Do tej pory w ramach tarcz, ZUS udzielił pomocy na kwotę ponad 31 mld złotych. W województwie łódzkim kwota pomocy z ZUS wyniosła ponad 1 mld 157 mln złotych.

Jestem właścicielem dwóch firm. Jedna prowadzi obsługę BHP dla stałych klientów, druga prowadzi głównie szkolenia, których w czasie lockdownu nie mogliśmy prowadzić. Pod tym względem działalność stanęła i obroty drastycznie spadły. Gdyby nie pomoc z Tarczy, nie utrzymałbym tego biznesu. Bardzo pomocnym okazało się wsparcie z PFR-u oraz zwolnienie z opłacania składek w ZUS za trzy miesiące (marzec, kwiecień i maj 2020 r). Skorzystałem też z postojowego i niedługo będę w tej sprawie składał kolejny wniosek – mówi Marek Spiżewski, właściciel firmy „active BHP” w Łodzi.

Wnioski podobnie jak w poprzednich miesiącach należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). To zdecydowanie skraca czas rozpatrywania dokumentów, pozwala również uniknąć wielu niepotrzebnych błędów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wnioski o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć do 30 kwietnia.

Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (kod PKD). W ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o wsparcie powinni pamiętać o przekazaniu deklaracji rozliczeniowych. Mają na to czas do końca marca, chyba że są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji i imiennych raportów.

 

Tarcza antykryzysowa przewiduje również, że przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie, przy czym uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 r. Wniosek o to świadczenie przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbsurdalny konkurs w Planicy! Żyła skoczył najdalej, ale musiałby pobić rekord świata!
Następny artykułStępień: Złoty najsłabszy wobec euro od 12 lat, nie pomaga mu gołębie nastawienie banku centralnego